Снимка: БГНЕС
fallback

До 10 000 лв. могат да получат работодателите за проекти, с които осигуряват достъп до действащи или разкриват нови работни места за хора с трайни увреждания.

Със същата сума ще се финансират предложения за приспособяване на съществуващи работни места и за оборудване на нови работни места, съобщиха от МТСП.

Средствата се отпускат от Агенцията за хората с увреждания по Националната програма за заетост на хората с увреждания. За професионално обучение на един служител с увреждания работодателите могат да получат по 1000 лв.

Документи могат да се подават до 18 април в Агенцията чрез лицензиран пощенски оператор или по електронен път.

По друга програма Агенцията ще отпуска до 20 000 лв. на хора с увреждания за започване или развитие на  самостоятелен бизнес. С тези средства те ще могат да финансират инвестиционните си разходи, строително-ремонтни работи, оборудването на работните места, обучението на персонала и собственика на предприятието, както и за покриване на минимален стартов капитал.

Кандидатите трябва да са с 50 и над 50% намалена трудоспособност и да не участват като собственици или съдружници в друга фирма. Проектните предложения трябва да бъдат изпратени до 21 март.

АХУ обявява конкурс и за финансиране на проекти със социална и стопанска насоченост, насочени към стимулиране на заетостта на хора с трайни увреждания в специализирана работна среда. Могат да кандидатстват предприятия и кооперации, които имат поне една пълна финансова отчетна година като регистрирано в АХУ специализирано предприятие. Максималният размер на субсидията е 40 000 лв. Крайният срок за кандидатстване е до 31 март.

Проектите със стопанска насоченост имат за цел да се повиши конкурентоспособността на специализираните предприятия и кооперации на хора с трайни увреждания чрез технологично обновяване на машините и съоръженията. За финансиране на такива предложения се отпускат до 80 000 лв. Документи се подават до 11 април.  

Агенцията за хора с увреждания ще финансиране и проекти за създаване на Центрове за защитена заетост. В него могат да участват специализирани предприятия и кооперации на хората с увреждания, трудово-лечебни бази, както и всяка организация на хора с увреждания, регистрирана по действащото законодателство.

Всеки Център за защитена заетост трябва да осигурява условия за създаване на трудови умения и навици на минимум 15 лица с множество трайни увреждания, заедно с предоставянето на минимален пакет от персонални подкрепящи услуги. Максималният размер на отпуснатите средства за едно проектно предложение е до 618 000 лв. Крайният срок за кандидатстване е до 26 април.

Набират се и проектни предложения за изграждане на достъпна архитектурна среда на културни, исторически, спортни обекти за хора с увреждания. По тази програма могат да кандидатстват държавни, общински, стопански и  неправителствени организации, които притежават или стопанисват обектите. Агенцията ще отпуска средства и за предложения за рехабилитация и интеграция на хора с увреждания.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

ооо

преди 1 година

До дребен "бизнесм Нормално! И аз съм като тях! След като не ми признават уврежданията! Но това е България! Тук Профана е Феодала! Ти ще скачаш по неговия кеф!

12

илиииииииииии

преди 1 година

Да отпуска 20 х.лв. ама само за някои, които отговарят на един изкуствено определен критерий. С което останалите са Дискриминирани!За които тази Агенция не прави НИЩО!И това ако не е импотенцията на технократа! Здраве му кажи!Един плъх, който дълго се кри, преди да отговори на многократните писма отправени към него!

11

подкана

преди 2 години

айде ония врякащите дето системата ги убива да почват да се кандидатират , фирми да отварят на името на децата си .

fallback