Снимка: БГНЕС
fallback
"Огромният дефицит на кадри в Спешна помощ лимитира възможността да се работи едновременно върху 1-2-3 или повече пациенти", каза пред bTV главният координатор на експертния съвет по „Спешна медицина“ проф. Николай Младенов.
 
Случаят с починалата жена във Враца изкара на показ проблеми в системата на спешната помощ. 
 
"В случая имаме една пациентка, която идва в критично състояние, има промени в съзнанието, вероятно е и с промени в кръвното и трябва да се предприемат мерки. Това може да се случи в рамките на 10 минути", каза проф. Младенов.
 
"Триажът са действия, които се изпълняват на територията на спешния център. Има триажни категории, на базата на които се определя състоянието", казва Младенов.
 
Според Младенов в страната почти няма спешно звено, което архитектурно да отговаря на изискванията за спешен център. 
 
"Няма архитектура, нужната апаратура е недостатъчна, липсват медикаменти. И като добавим кадровия проблем – в спешната помощ около 5% от лекарите са под 30 години. Нещата стават твърде критични", казва той.
Oще по темата
 
На въпрос дали трябва да се преосмисли процедурата по прием в болница на спешните случаи, Младенов коментира, че ако има административни спънки, както при случая във Враца, тогава трябва да се преосмислят. 
 
"Такова критично състояние е възможно да преодолее регистрацията", каза той.
 
Според данните спешните звена обслужват над 780 хил. пациенти на година. От тях около 25% се нуждаят наистина от спешна медицинска помощ, а останалите 75% са неотложни и те трябва да се прегледат при личните си лекари. 
 
"Над 500 са практиките, в които няма лични лекари. Около 500 хиляди души нямат личен лекар, а неосигурените в страната са около 2 милиона", казва Младенов.
 
"Има нужда от реформа, тя трябва да е на 180 градуса. Надявам се най-накрая ръководството на Министерство на здравеопазването да посегне към по-кардинални промени", каза още Младенов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

46

До"Свободно сло

преди 2 години

И като е била онкоболна,затова ли трябваше да я оставят да почине като куче пред очите на детенцето си?Абе явно съвсем превъртяхте!

45

Do 38 mi

преди 2 години

Не ми дрънкайте глупости за здравеопазването в Европа. Живея в Белгия, здравно осигурен съм, зъбите си ги правя тук, щото ми е в пъти по евтино от БГ и здравната каса ми покрива всички манипулации, без мостове. А за лекарската помощ мога да ти кажа че в пъти по надеждна от Българската. Само за сравнение - на майка ми и откриха артрозата в Белгийса болница в рамките на 1 час. А в България я мотаха 1 месец по разни светила, дето така и не разбраха що има болки. Стойте си БГ и се мислете за богове

44

анонимен

преди 2 години

Не всичко се лекува! Медицината, както и другите науки не е стигнала върхове! Но да, трябва човешко отношение и то двустранно, но да си мислим, че няма да мрем и то дори млади, е несериозно!

fallback