Снимка: БГНЕС
fallback
"При вирусните заболявания антибактериалната терапия няма абсолютно никаква полза. Когато нещо не върши работа, от него се получават единствено и само рисковете." Това каза пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев, депутат от ДБ. 
 
Той смята, че проблемът е лесен за административно решаване, но трудното е да се промени нагласата на лекарите, които предписват антибиотик профилактично, за всеки случай.
Oще по темата
Пулмологът цитира данни, според които през миналата година 70% от хората с Covid са били лекувани с антибиотици в амбулаторната практика.
 
"Изминалата година беше особено тежка. По времето на Covid масово в доболничната помощ се изписваха антибиотици, понякога по два, по три антибиотика. Догодина е много вероятно тези антибиотици да имат намалена ефективност", поясни д-р Симидчиев.
 
Той е категоричен, че масовото изписване на антибиотици е дошло от "усещането за риск и за безсилие срещу този вирус". Пулмологът смята това за огромна грешка по отношение на общественото здраве.
 
"Бактериите започват да се адаптират към антибиотиците, затова следва пациентите да не бъдат ненужно излагани на антибиотици", допълни Симидчиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

97

Сифилистик

преди 2 години

Този човек лекар по какво е. Днес по радиото му позволяват волни излияния за Ковид без неудобни въпроси. Ами антибиотиците ги изписват в болниците. Много лесно могат да ги контролират от МЗ без този пъпчив *** да дава насоки.

96

Анонимен

преди 2 години

Не знам в момента колко струва антибиограмата, но когато децата бяха малки, съм си я плащала винаги аз. Ако трябваше да чакам не докторката ... и да й изпълнявам рецептите ... пиши ги с проблеми вече от недскончаем прием на антибиотици, най-малркото с по някоя развита вече алергия.

95

Анонимен

преди 2 години

Антибиотик се изписва след антибиограма. Ама никой не прави.

fallback