Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

80% от асансьорите у нас са над 30-годишни. Днес за тях не се произвеждат оригинални резервни части.

"Огромна част от асансьорите у нас са за подмяна, може би 75-80%. В България има около 130 000 асансьора, от които поне 100 000 не отговарят на съвременните изисквания за сигурност - крайно опасни са, енергийно неефективни са. Единственият изход за тях е подмяна. Минимум 15 години са необходими, за да бъдат подменени тези стотина хиляди асансьори", заяви главният секретар на Българската асансьорна асоциация Николай Маринков пред Bulgaria ON AIR.

По думите му и в момента се случват инциденти с асансьори, но държавата не предприема необходимите мерки и няма интерес да се обяснява защо инцидентите се случват.

Маринков даде пример с фатален инцидент в Бургас със студент, който превозва хладилник в асансьора. Той посочи, че такива неща са се случвали в европейските държави още през 70-те години и са взети решения асансьорите да бъдат оборудвани с кабинна врата.

"Ние сме с поне 35 години назад, дори от бившите държави от социалистическия лагер. Дори не говоря за западните страни. Асансьорите масово са над 30-годишни. Имаше държавен асансьорен завод, той затвори през 1994 г. Той е произвел поне 90 000 асансьора. Няма резервни части за тези асансьори. Намират се заместители, но те не са качествени и подходящи за тези асансьори. Много често се премахват части и защитите на асансьорите, за да са в движение", обясни гостът на "България сутрин".

Маринков алармира, че във всеки един момент е възможно да има страшно много инциденти с асансьори. И изтъкна, че в някои градове са изчезнали асансьорните техници.

Нов асансьор би консумирал около 90% по-малко електроенергия. Новите асансьори дори произвеждат енергия при движението си и са подходящи за програмите за енергийна ефективност.

"Асансьорите трябва да бъдат финансирани чрез спестените енергийни разходи, което е постижимо, ако се гони висок енергиен клас. Държавата е длъжна да се грижи за сигурността на хората. Трябва да приложи европейски стандарт, който казва какви мерки трябва да се предприемат при старите асансьори", настоя Маринков.

Главният секретар на Българската асансьорна асоциация поясни, че веднъж годишно трябва да има технически преглед на всеки асансьор и освен това всеки месец - поне едно посещение на техниците. За старите асансьори функционалната проверка трябва да е веднъж на всеки ден 10 дни, но според него това не се случва и хората могат да го разберат по много ниските такси, които плащат за асансьорна поддръжка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Анонимен

преди 2 години

Проблема с новите бавни асансьора идва от строителите, защото те гледат да вземат възможно най-евтиното и да си продадат апартаментите. Има си много нови качествени асансьори, но строителите не искат да плащат защото така или иначе ще си продадат апартамента. Другия проблем е с поддръжката, не може да очакваш за 50 лв на месец, че някой ще идва и ще ти поддържа асансьора, той просто си взима парите и си седи в кафето ако нещо стане казва, че той фактура не е издавал и няма ангажимент.

24

Анонимен

преди 2 години

До Тото Абсолютно съм съгласен с вас . Но да попитам този генерален или главен секретар на асансьорната асоциация как би отговорил на това тъпо твърдение на майсторите техници , че нямало части ,а също знае ли че крадат части от здрави асансьоири и ги ,,осакатяват,,. Как дават и дават ли изобщо лицензи за работа на частни фирми и следят ли за оплаквания от работата им. Е това да каже,а после да мрънка . Това вече стана на мода в БГ.

23

Чета

преди 2 години

постингите и си представям наш *** турил една клечка за зъби в края на устата и загледан в нищото философства за възникването на асансьора и има ли той почва у нас.Историята е проста. Както навсякъде по света кооперацията или входа сключват договор със сериозна и отговорна фирма , която да поддържа асансьора срещу също тъй сериозно заплащане . Иначе аз те лъжа че ти плащам,ти ме лъжеш,че ми вършиш работа.

fallback