Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Дни преди извънредните парламентарни избори на 11 юли - ви показваме един от важните избори на младите българи и решението къде да е пътят на реализацията им. Никол избира да остане в България, за да спасява човешки животи, а Йосиф учи в Германия и е убеден, че реализация в страната ни няма.

Само няколко изпита делят Никол Горанова от осъществяването на мечтата ѝ да стане лекар. Избира да практикува в родината си, защото иска да помага на хората тук.

"Искам да имам някаква власт, мъничка, но някаква точно върху тази ценност. Искам да съм спокойна като започна от моя личен кръг, за най-близките ми хора, че ще знам къде ще отидат и какво се случва. Може би звучи егоистично, но това беше първата мисъл. Загубих баща си, когато бях дете и живеех в страх, че може да се случи с майка. Моят избор беше, че искам да намеря път, за да владея ситуацията", сподели Никол пред Bulgaria ON AIR.

Преподавателите ѝ са нейното въдхновение, но проблемите пред младите медици са много. Никол се надява на промяна.

"Промяна в системата, промяна в посока, че нищо не трябва да се случва на база познати и на база "аз имам човек". Трябва да се случва на база качества и желание. Другото, което лично засяга мен и колегите ми, е закон за специализициите - той е неясен и несъществуващ. В момента, в който завършиш и получиш дипломата си, се казва, че оставаш сред нищото и се оправяш както можеш", каза още Никол Горанова.

Като бъдещ медик тя следи отблизо казуса с изграждането на Национална детска болница.

"Това е просто недопустимо! Ние сме единствената страна в ЕС... Това трябва да се промени, трябва да се построи болница на базата на мнението на експерти, които работят в здравеопазването, а не на хора, които никога не се имали досег до него", категорична е Никол.

На другата крайност е Йосиф Рангелов. Той учи политология в университета в Бремен и е решен да остане в Германия след своето завършване.

"Запътил съм с развитието си тук. Правих преди няколко месеца практика в една от политическите партии и целта ми е да се реализирам на интернационално ниво - за Европейския парламент.

Йосиф вярва, че на този етап него кариерна реализация в България няма.

"Работният пазар да бъде улеснен и достъпът до него също, и най-вече да има възможност, след като човек завърши, да работи по специалността си, а не да търси други възможности. Чувал съм много примери - приятели, които са завършили счетоводство, а после работят във верига супермаркети на касата", посочи той.

И Никол, и Йосиф нямат колебания да дадат гласа си на 11 юли. Направили са обаче различен избор къде да се случи това.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

59

DHL

преди 2 години

Шест години сме в Германия, но сме решили да се преместим, може и да се върнем в БГ. Като цяло, тук се живее нормално, но не мога да се примиря с диктатурата на база Ковид и медицинския фашизъм. Малко хора се осмеляват да се опълчат срещу пропагандата и манипулациите, които сипят платените с нашите пари медии(17 евро на месец). Те просто обслужват интересите на управляващите. Новините показват хора в реанимации и изкопани гробове. Българите сме свободен народ. Парите не са всичко. Свободата е!

58

Анонимен

преди 2 години

Ще ни трябва поне още един век да достигнем настоящето развитие на Германия.А тогава те ще са още по-развити. Разликата е в това,че там още преди век са започнали да налагат законодателството,което е справедливо и еднакво за всички и другото е ,че няма корупция или няма поне за нормалните хора и третото най-важно е ,че има много силна средна класа от хора и почти няма бедни хора.

57

хахаха

преди 2 години

имаше една приказка едно време:тате защо тук не е толкова хубаво като в германия и швейцарияами защото тук не живеят германци и швейцарци моето детее сега и за тях вече се отнася същата работа

fallback