Снимка: БГНЕС
fallback

"Ако средствата, които се вземат от малкия бизнес, се приложат в посока иновации и конкурентноспособност, в това малки компании да се създават, които да завладяват световните пазаи, тогава ставаме богата държава много бързо. Гарантирам, че ако след 5 г. бюджетът се изразходва по правилния начин, и програмите са направени така, че да не защитават корупционни интереси, България е в перфектните условия да бъде богата държава. Ние сме в ЕС, където имаме достъп до целия пазар там". Това заяви пред БНТ министърът на икономиката Кирил Петков.

По думите му единствено трябва да махнем корупцията и да се фокусираме към борбата за експортните пазари.

Икономическият министър коментира и моментната ситуация в държавата.

"Ние трябва за всеки нов харч да вземем отнякъде другаде за да укрепим бюджета. Например, всяко едно министерство трябваше да ореже от бюджета си, за да дадем на пенсионерите, заяви Кирил Петков.
 
Той посочи, че на бизнеса например му трябват нови средства за възстановяване.

Oще по темата
"Бизнесите трябва да започнат да работят силно, а за да го направят, им трябват средства", заяви Петков.

"Седнахме да мислим откъде да дойдат средства. В момента търговските банки имат много високи нива на ликвидност в тях, те се страхуват да дават парите си в сектор туризъм, защото сега е високо рисков. ЕК ни каза до 50% от портфолиото на банките вие можете да сложите държавна гаранция и така техните пари да влязат в икономиката, за което благодаря на ЕК", каза още Петков.

Когато държавата казва на малкия бизнес спрете да работите защото това е в обществения интерес чисто медицински, тогава обществото е длъжно да обезвъзмезди за тази забрана. Защото те не затварят заради пазарни причини, а заради здравни. Когато бизнесите са отворени, в този момент трябва да имаш пари за възстановяване на бизнеса, но не е хубаво да се дават пари дългосрочно на калпак, защото това изкривява пазара, заяви още Петков.

"Когато държавата взема, тя има задължението да даде тези пари по най-ефикасния начин, защото не са нейни пари. Колкото повече трябва държавата да дава грантови пари, толкова повече тези пари трябва да се вземат от бизнеса. Ние трябва да помагаме на бизнеса с ликвидност, но бизнесът да имат отговорност дори след 7 г. да си върнат кредита например", каза още Петков.

По отношение на американските санкции Петков коментира, че всеки, който оперира с "Божков, Пеевски и третия човек", се води асоциирано лице. Когато един човек е асоциирано лице САЩ и техните финансови партньори искат да замразят средствата и да вкарат това ново лице в този асоцииран списък.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

190

Тити

преди 2 години

Винаги с критики, преди още да се е случило нещо! Първо, човека дава мнение и то не е ГОЛОСЛОВНО! Второ, всички тук коментиращи са "вещи" икономисти и политици!Трето, когато си професионалист, едва ли ти е необходимо много време за да разбереш какво се случва! Но нали ВСИЧКИ СМЕ МНОГО ГОРЯМИ СПЕЦИАЛИСТИ - КОМЕНТИРАМЕ И СИ ВЯРВАМЕ В СОБСТВЕНИТЕ УБЕЖДЕНИЯ!ПОГЛЕДНЕТЕ КОРУПЦИЯТА, КРАЖБИТЕ И ИЗНЕСЕНИТЕ ФАКТИ, ЧЕ СЕ ПЛАЩА ЗА НЕЩО ЗА КОЕТО ДОРИ ПРОЕКТ НЯМА???

189

Анонимен

преди 2 години

Първата работа на харвардския манекен беше да ограничи сериозно и да нападне държавната банка за кредити. После да пренасочи средства към частните търговски банки. Направи на проблем факта, че държавата ще получи лихви върху 2 млрд. Веднага се вижда кой му е платил и какви са му зависимостите. В първия си ден започна с атаките и пренасочванията на пари.

188

Анонимен

преди 2 години

Харвардският манекен се бие в гърдите, че кредит в размер на 70% от едногодишен оборот на малка фирма, ще оправи държавата. И че този кредит ще стигне за 5 години. Че това е сума за приличен малък ремонт на апартамент. Какви дивотии само.

fallback