fallback

България спира ваксинацията с AstraZeneca при жени под 60-годишна възраст, които имат риск от тромбози. Каква е причината за това?

На 23 февруари 63-годишната Клара си поставя ваксината на AstraZeneca при личния лекар. Предпочитала е РНК ваксина, но не е имало налична. След ваксинация първо я втриса, след това получава болки в крака.

Oще по темата
"Вечерта като си събух чорапите и като видях 3 петна, колкото голям орех, 3 петна яркочервени едно до друго. Отидох при джипито и му ги показах, той опипа крака и каза - има добра пулсация, няма страшно, пий Детралекс и Аспирин", сподели Клара Манолова.

Жената отказва да си сложи втората доза, смята, че личният ѝ лекар е трябвало да прецени състоянието ѝ.

"Няма да си сложа втората, категорично отказвам. Не мога да живея с такъв страх. Казват, че такива реакции можеш да получиш 6 месеца от слагането на ваксината – инсулт, инфаркт, и то да е с летален характер. Не искам да умирам, искам да живея още", допълни тя пред телевизия Bulgaria ON AIR.

"Всеки един лекар в страната знае какви са рисковите фактори", коментира министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.

А векторната ваксина се оказва рискова за жените по редица причини.

"Става дума за жени между 30 и 60 години, а това е възрастта, когато се взимат анти контрацептивните средства. Те са с доказан т.нар. тромбогенен ефект при образуването на тромби", коментира специалистът по трансфузионна хематология и клинична имунология проф. д-р Фани Мартинова.

Прилагането на ваксината крие риск при всички хора, които някога през живота си са били на хепаринова терапия, в това число и някои бременни, при които такава терапия продължава дори до един месец след раждането.

"При всички, които са оперирани с тежки операции, с ортопедични операции, смяна на става или по някакъв друг повод, винаги се прави хепаринова профилактика, инжекционна, а това нещо предизвиква понижение на тромбоцитите. От там жените са склонни да образуват тромби повече", допълни тя.

Риск от имунизация има и при пушачи, хора с наднормено тегло и с високо кръвно налягане. Според проф. Мартинова вече ваксинираните с AstraZeneca трябва да следят много внимателно здравословното си състояние още след поставянето на първа игла. До момента в България няма регистриран случай на тромбоза след ваксинация с AstraZeneca.

Вижте повече в репортажа на Теодора Георгиева

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

38

Анонимен

преди 3 години

Дебилизъм в пълна форма, Английските доктори казаха че от 100 случаи са поравно мъже и жени!

37

Анонимен

преди 3 години

До Анонимен"В началото на т.г.в Норвегия умряха 29 старци ваксинирани с Пфайзер."Teпърва ще умират още старци там - и ваксинирани и неваксинирани.

36

Анонимен

преди 3 години

Нашите доктори не казват истината. Защото правителството е дало милиони за Астра -Зенека. Населението не иска ваксините . Но англичаните са усвоили парите ни и няма да ги върнат. Затова са лъжите "че всичко е наред". Цяла Европа забранява ваксината кога нацяло, кога частично, и само България ги иска. Сега ще ваксинират старците и никой няма и да се интересува от какво са умрели. Това са 2.5 милиона човека по 2 дози, ето ти 5 милиона дози усвоени. Здравния министър да си ходи. Той затова и лъже.

fallback