Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Законно би било всяко ограничение във връзка с въвеждането на ваксинационните паспорти, което е съобразено с определени критерии. Това важи само при много ясно разписване на това какви права следва да носи един подобен документ и какви ограничения залага. Това заяви адвокат Калина Михайлова в предаването „Бизнес старт“ с водещ Живка Попатанасова.

„Личните права, правото на личен живот, правото на придвижване – това са права, които всеки един гражданин на ЕС и на света е абсолютно облагодетелстван да притежава и да упражнява. Въпросът е обаче, че някои от тях могат да бъдат ограничени с оглед на една по-голяма цел – да речем опазването на общественото здраве в световен мащаб, т.е. една по-висша цел“, пояснява адв. Михайлова.

Още по темата

"В този смисъл могат да бъдат ограничени правата, но само при много ясно разписване на това какви права следва да носи един ваксинационен паспорт и какви ограничения залага. Колкото по-конкретно тези неща бъдат описани и съобразени с действащите конвенции за защита правата на човека и правилата на Световната здравна организация, толкова по-ясно ще бъде какво носи на гражданите този документ и какво им взима.“,

"Ако бъде ограничено правото на придвижване само във връзка с поставянето или непоставянето на ваксина, остава отворен въпросът за хората, които не са се ваксинирали поради здравословна причина като придружаващо заболяване, както и за тези, които попадат извън възрастовата група за поставянето й“, казва адв. Михайлова пред Bloomberg TV Bulgaria.

По думите й към настоящия момент има различни проекти и обсъждания за издаването на ваксинационен паспорт, като в ЕС се коментират основно три варианта.

"Подобен документ ще бъде издаван във връзка с вече поставена ваксина. Възможно е с него да се сдобият и хора, които са изкарали Covid и са изградили естествен имунитет в резултат на инфекцията. И третата възможност е да е предназначен и за лицата, които дори и да искат да им бъде поставена ваксина, това не би било правилно съобразно техният здравен статус.“, обясни адвокатът.

Тя подчерта още, че у нас коронавирусната ваксинация е на изцяло доброволен избор.

"Към настоящия момент работодателите също нямат право да налагат своето решение за ваксинация спрямо работниците и служителите си. Това е нарушаване на правата им. При подобни случаи може да бъде подаден сигнал към Главна инспекция по труда, а служителите могат да си търсят правата и по съдебен път, ако бъдат уволнени само на това основание“, коментира още гостът.

Целият разговор вижте във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase