Снимка: БГНЕС
Скептицизмът на българите към ваксините срещу COVID-19 ще попречи на масовата имунизация и постигането на колективен имунитет. Това каза в ефира на bTV председателят на Българското научно дружество по фармация проф.Георги Момеков.
 
Според него недоверието в препаратите у нас е повече от 70%. Той смята, че хората имат достъп до информация, но трудно я интерпретират. 
 
"Хората имат нужда от по-сериозна разяснителна кампания. Трябва да спрат да се доверяват на съмнителни източници, защото и у нас се появиха фалшиви съобщения за трагедии, свързани с ваксини, които бяха опровергани в рамките на един ден. Няма алтернатива на ваксинацията", каза още проф. Момеков. 
 
Той е на мнение, че опитът показва, че ваксините са способни да намалят разпространението на инфекцията и допълни, че вече е минало достатъчно време и са натрупани научни данни за препаратите.
Още по темата
 
"Културистите си слагат хормони за животни, но се страхуват от ваксината, това е абсурдно. Зад тези ваксини стоят най-големите фармацевтични компании и най-добрите учени в света", допълни експертът.
 
Проф. Момеков отбеляза, че не е коректно да се сравняват различните ваксини и то на база на резултатите от фаза три. Той изтъкна факта, че над 70 хил. души са участвали в клиничните изпитания на одобрените ваксини, като от тях нито един не е загинал или хоспитализиран.
 
"190 млн. дози са сложени вече в световен мащаб. Хората ще започнат да се успокояват, че ползите от ваксините са по-големи", допълни той.
 
В масовата ваксинация срещу COVID-19 в страната ще участват 318 ваксинационни пункта. Паралелно имунизации ще се осъществяват и от личните лекари, по предварително изготвен списък. Очаква се масовата ваксинация да започне през март. 
 
Експертът обясни, че не очаква да има логистични проблеми по време на процеса, защото страната ни е сравнително малка и добави, че той вече се е ваксинирал.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase