Снимка: Pixabay
"От началото на пандемията имам прегледани около пет кучета, доказани с тест, че са с коронавирус", каза пред БНР д-р Ива Георгиева, ветеринарен лекар във Враца.
 
Преди време бяха регистрирани мутации на COVID-19 във ферми за норки на различни места по света. Имаше и разболели се четириноги в зоопаркове. Наскоро британски и американски учени допуснаха, че за да преборим пандемията, не само хората, но и домашните им любимци може би ще трябва да се ваксинират.
 
"Истината е, че при животните обаче има други много по-сериозни вирусни заболявания, имаме и бързи тестове, с които за 15 минути можем да докажем който и да е вирус. Засега няма научно обосновани факти, че кучетата и котките боледуват точно от този вирус. Те боледуват от много други коронавируси, те са голямо семейство, но това са различни видове вируси" - това каза още д-р Георгиева.
 
"По тази причина световните организации на ветеринарните лекари излязоха с официално становище, че котешкият и кучешкият коронавирус е различен от човешкия, че човек не може да зарази домашния си любимец, разбира се, като се спазва карантината и за домашния любимец, ако стопанинът му е под карантина.
 
Д-р Георгиева обясни още, че животните не могат също да пренесат вируса, като се спазват противоепидемичните мерки – когато човек е болен с COVID-19, не бива да оставя домашния любимец да го ближе, а после да отиде при друг човек също да го близне. 
 
"Ваксините срещу корнавирусите при кучетата не са задължителни, защото притичането на това заболяване при тях е леко, при котките е по–опасно, защото коронавирусът е свързан с инфекциозния перитонит, а той е с летален изход – за него също има разработени ваксини", каза още д-р Георгиева.
 
Според нея хората вече са по-спокойни, запазват си часове за домашните любимци, не ги поливат с дезинфектанти, както в началото, когато са били паникьосани.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase