Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Много от преболедувалите COVID-19 се оплакват от остатъчна умора и нисък тонус. Здравните експерти посочват какви са рисковете за сърцето и кога можем да се върнем към спорта и активните занимания, след като сме преминали през вируса.

“Има значение колко тежко е изкарана инфекцията. Виждаме случаи на активни млади хора, които обаче имат засягания на сърцето, за които те не разбират. Не е добре да се натоварваме още на втория ден, когато си мислим, че сме здрави. Добре е да се изчака поне две седмици, и то при тези, при които е доказано, че не са го карали тежко и след проведен преглед”, заяви в ефира на "България сутрин" инвазивният кардиолог в "Аджибадем Сити Клиник" д-р Живка Стойкова.

По думите ѝ коронавирусът засяга миокардната тъкан и може да се окаже, че човек, който се възстановява добре, връщайки се към активна дейност, влошава състоянието си.

"Ковид инфекцията е доста комплексна, може да засегне не само респираторните органи. Необходимо е да обърнем внимание и да преведем прегледи преди да се върнем към нормален начин на живот. За мен като кардиолог сред задължителните такива са ехографията, електрокардиографията, кръвните изследвания и провеждането след това на редовни профилактични прегледи", добави д-р Стойкова пред Bulgaria ON AIR.

Тя смята, че след прекараното заболяване изследванията трябва да се провеждат в състояние на покой, след което се прави така наречения "стрес тест", но само след като предишните са в норма. Трябва да знаем какво натоварваме може да понесе пациентът.

Има значение "вирусният товар" - трябва да се стремим организмът да не приеме голямо количество вирус. Дори да се заразим, трябва да ограничим контакта с други болни. Докато боледуваме, трябва да сме в покой – трябва почивка, без много натоварване и прием на чист въздух", подчерта инвазивният кардиолог.

За нея и при случая с Ковид-19 има генетична предразположеност към един или друг начин на протичане.

"Има рискови групи - със сърдечносъдови заболявания и диабет. В България, за съжаление, първите са сериозен проблем. Задължително хора с такива заболявания трябва да се ваксинират, освен ако нямат други противопоказания", смята д-р Стойкова.

Според нея няма държава, която идеално се е справила със ситуацията, но България ще се справи и нещата вървят позитивно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

IT-спец

преди 3 години

еми то който се заинава със спорт го знае това, аз примерно като пийна малко повечко на другия ден само се разхождам няколко километра на въздух и чак ден по късно продължавам със силовите тренировки, а имам ли ковид поне седмица само ще въртя пешака километри а после с по леки тежести....

12

Таню

преди 3 години

Тая е страшна пичкa... Ама по езика на тялото ми се вижда бая напрегната...

11

до Христо

преди 3 години

Тя истината винаги е неудобна за хората. Аз лично не виждам нещо некоректно да е написано

fallback