Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Хората, които преодоляха страха си от ваксините и ваксинациите - и у нас, и по света, стават все повече. Двете ваксини, които се прилагат у нас, са ефективни. Нямаме тревожни сигнали, който да подхранват страховете от ваксините.

Това обясни пред БНР проф. Асен Гудев, председател на Дружеството на кардиолозите в България, началник на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ” и член-кореспондент на Българската академия на науките.

Той определи страховете на хората от ваксините срещу коронавирусната инфекция като „абсолютно необосновани биологически страхове от какви ли не усложнения“.

Oще по темата

Медицината в 21 век е наука – има графика, цифра, таблица. Публикуваното от фаза 3 на двете РНК ваксини (на Pfizer/BioNTech и Moderna.) дава много надежден профил, посочи проф. Гудев.

Рано или късно ще имаме достатъчни количества от ваксините и ще бъде нелепо високорискови контингенти да не бъдат ваксинирани в достатъчно голям обем, допълни специалистът.  

Тревожното според проф. Гудев е, че броят на заразените в целия свят продължава да бъде голям, броят на смъртните случаи се задържа висок, а обществата остават затворени.

Ваксините са първата крачка в преодоляването на пандемията, но без да намерим ефективно лечение на това заболяване, COVID-19 ще продължава да бъде проблем, коментира кардиологът.

„Трябва да се прекърши ходът на пандемията. За това ни трябват медикаменти, комбинация от медикаменти, които да имат доста голям ефект: над 30-40% намаляване на смъртността,“ каза проф. Гудев.

Пациентите със сърдечно-съдови заболявания, с диабет са едни от най-застрашените, припомни проф. Асен Гудев.

Ваксинацията няма да ни освободи от мерките, категоричен е той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Магьосника

преди 3 години

колкото има лекарство за Грип...може да няма, но има за превенция - такива дето намаляват вирусния товарза 4 месеца ровене из научните бази данни съм събрал 140 потенциални съединениякато пример: Ментол - ароматно съединение, което може да "пука" липидни обвивки на вируси

15

Анонимен

преди 3 години

И какво лекарство да се създаде, като като те нямат някакъв оригинален вирус, а само мутации на нещо. Колко били напреднали с генното инженерство! И какво правят ваксини на някакво РНК, което е изменчиво и утре се незнае в каква форма ще се ***. Това означава постоянно да се изработват ваксини за всеки по-различен щам. Тези 90-95% които ги дават са валидни само за един щам. Иначе руската и английската ваксини са по-широко спектърни, но и с по-нисък процент на защита.

14

Анонимен

преди 3 години

Лекарства има, ама нали за това цензурират лекари и ги гонят, защото искат да си пробутат ваксините големите лобисти

fallback