Снимка: БГНЕС
fallback
"Ваксините създават изкуствен имунитет. Той е еднакъв с този, който се създава след преболедуване от естествената инфекция. Не знаем колко ще продължи имунният отговор след ваксиниране". Това каза пред БНР клиничният имунолог проф. Марияна Мурджева, ректор на Медицинския университет в Пловдив и член на Националния ваксинационен щаб. 
 
Според нея е необходимо да се преценява индивидуално дали хората, прекарали инфекция, трябва да се ваксинират. 
 
"Не съветваме ваксиниране на преболедувалите преди третия месец след излекуването им". 
 
"Страничните реакции могат да бъдат локални и системни. Към локалните се отнасят болката около мястото на инжекцията, дискомфорт, зачервяване, леко подуване. Системните са свързани с умора, отпадналост, повишена температура. Най-сериозните усложнения, описани до момента, са свързани с появата на анафилактичен шок. Затова препоръките са ваксинираният да остане 15-20 минути на мястото, където е направено ваксинирането, за да се реагира, ако се наложи. Що се отнася до леталния край, липсват ясни доказателства дали ваксинирането е допринесло за смъртния изход, или той е причинен от някакво заболяване. Двете ваксини у нас - на „Пфайзер“ и на „Модерна“, са получени по изключително пречистена технология. Евентуална алергична реакция може да бъде предизвикана от добавките към ваксините", допълни проф. Мурджева.
Oще по темата
 
Вече има пояснения при кои случаи не трябва да се прилага ваксината - при остър период на инфекция, при хора с тежки заболявания или с имунни дефицити, при някои онкоболни пациенти. 
 
"Липсват завършени проучвания от независими източници за някои заболявания. Не се съобщава дали са ваксинирани и проучени болни с автоимунни заболявания, бременни жени... Не са провеждани проучвания за взаимодействие на ваксините с други лекарства. Съобщава се, че трябва да се прилагат внимателно при лица с антикоагулантна терапия". 
 
Проф. Мурджева уточни, че ще има малка група ваксинирани, които е възможно да са заразени с COVID-19 и да развият заболяването до две седмици след поставянето на ваксината, "но това е така, защото организмът им няма да има все още създаден имунен отговор".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

до 16

преди 3 години

Нито ваксината на Бионтех, нито тази на Модерна съдържат консерванти.Разликите в температурата на съхранение може да идва от разлики във формулировката на РНК субституциите и/или липидните частици. А може и Бионтех просто да се презастраховат.

15

Анонимен

преди 3 години

До Анонимен 12Вмомента за хората с автоимунно заболявания важи следното:Автоимуннотозаболяване трябва да е в Ремисия/да не е в остра или подостра фаза/Най-добрият избор в момента е ваксината наПфайзър малко консерванти затова се налага съхранението и при -70 градуса Трябва да съобщавате лекаря всички известни домомента алергииПоследно-никой не може да ви даде 100% гаранция в медицината

14

do 12

преди 3 години

Американският CDC изрично казва, че няма проблем хора с автоимунни заболявания да се ваксинират с РНК ваксина, стига да нямат история с непоносимост към ваксини.

fallback