Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Парламентът прие промени в Кодекса за социалното осигуряване, с които регламентира изплащането на пенсиите от задължителните частни фондове.

Депутатите решиха, че бъдещите пенсионери ще могат да получат пожизнена пенсия, срочна пенсия или еднократно изплащане на партидата, която са натрупали.

Новите текстове са ключови за поне 17 000 жени, които ще се пенсионират тази година, както и за повече от три милиона осигурени в частни фирми и фондове.

Oще по темата
Изрично се предвижда, че допълнителните пожизнени средства за старост и на разсрочено плащане не могат да бъдат по-малки от тези, които се получават на база на брутния размер на осигурителните вноски, за което се създава допълнителен резерв.

Предвижда се пожизнената пенсия да не е по-малко от 15 на сто от минималната пенсия за стаж и възраст от ДОО.

Промените дават възможност на лицата, които навършват възрастта за пенсиониране от 2022 до 2025 година включително, да могат да упражняват правото на избор на осигуряване до една година преди тази възраст. Този период се увеличава плавно до 2038 година, когато осигуряването ще може да се променя не по-късно от пет години преди навършването на възрастта за пенсиониране.

От БСП разкритикуваха поправките. Според Румен Гечев въпросът е пенсионните дружествата като погинат печалба как тя ще бъде разпределена.

Освен това по думите му, Комисията за финансов надзор твърди, че не са защитени интересите на бъдещите пенсионери, а само тези на фондовете.

Според него промените не трябва да се приемат, а да се доработи законопроектът като се разберат МС и Комисията за финансов надзор.

Хасан Адемов от ДПС посочи по време на дебата, че намерен е крехък баланс между защитата на интересите на хората и на пенсионните фондове, но всеки закон може да бъде подобрен.

Социалният министър Даниела Сачева припомни, че от 2017 г. се готви този законопроект и в него са участвали всички институции, които имат отношение към въпроса.

Според нея е постигнат баланс и компромис между всички участници.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

анонимен

преди 3 години

Моите "частни" пари са вече в НОИ и каквото ще да става! Имам още 3 години до пенсия, няма да му мисля!

29

ескимос

преди 3 години

Няма държава по света, която да задължава работещите да внасят в частни фондове! Вложенията при частник са винаги доброволни, ама у нас е както винаги наопаки. И да, преместих си отдавна партидата към НОИ, защото - 1во държавата да фалира или да духне с парите ми е по-трудно и 2ро - отвратих се като разбрах, че разни кифли от фондовете получават петцифрени заплати и ползват луксозни служебни коли, офиси и екзотични "командировки". Над 20% от парите ни отиват за "администрирането" им - по закон!!

28

ВЪПРОС

преди 3 години

Частните Пенсионни Фондове се появиха от 1 Януари 2000 година .Закона Задължава работещите да си отделят 5% от Заплатата и внасят тези пари във Частни Фирми на ДЕПУТАТИ .Странното е че Държавата представя тези Частни Фирми с различно ЕГН - Масово се пише че са Родени през 2002 година , в справката на БНБ и КФН пише че са родени през 2004 година , НОИ пише че са родени през 2007 година .Тук има Скриване на Пари за Огромни Периоди - близо 100 месеца - това са много пари .

fallback