fallback

Въпреки пандемията, ритуално хвърляне на кръста по различни начини имаше в цялата страна.

Русенец освен кръста, спаси и мъж, който се дави. В Благоевград богоявленският кръст беше потопен в съдове в двора на църквата. В Бургас участниците за спасяването на кръста бяха над 50. Тази година заради противоепидемичните мерки плажът беше заграден с мрежи и бургазлии наблюдаваха ритуала отвисоко. 18-годишният Иван Гайтанов извади кръста от ледените води.

Oще по темата
"Пожелавам си здраве и да минават трудните времена", каза Иван Гайтанов.

В Русе церемонията беше белязана от неприятен инцидент. При скачането в ледените води на Дунав младеж, който празнува имен ден, получи температурен шок. 26-годишният Теодор Цветков, който спаси Богоявленския кръст, се върна, за да помогне на момчето и заедно с останалите участници в ритуала го извадиха от водата.

"Пожелавам на всички русенци да бъдат по-смирени, по-добри и да си помагаме взаимно", призова младежът, който хвана кръста.

Богоявленският кръст в Благоевград тази година не беше хвърлен в реката. С цел спазване на мерките, водосветът се случи в двора на църквата "Въведение Богородично“, като кръстът беше потапян в различни съдове. С търг в двора на храма се реши кой да отнесе Богоявленския кръст за 40 дни у дома си.

Празникът Богоявление в Кърджали започна пред манастирски комплекс "Св.Йоан Предтеча“. Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева прие строя на 68 бригада "Специални сили“, а Пловдивският митрополит Николай освети бойните знамена и водите на река Арда. Кръстът за поредна година бе изваден от Величко Карабоюков.

"За шести път спасявам кръста, пожелавам си да сме вярващи и да спазваме традициите", сподели той.

Във Велико Търново кръстът не беше хвърлен във водите на река Янтра. Традицията беше нарушена заради световната пандемия, но ритуал се състоя в Националния военен университет. Късметлията, който извади кръста от басейн на плаца на военния университет, беше 20-годишният курсант Тихомир Стоянов.

"Най-вече здраве и успех занапред, всичко да е както преди", пожела си Тихомир.

Вижте повече в репортажа на телевизия Bulgaria ON AIR

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

4

Продължение

преди 3 години

Отбелязва се от православния канон с празничен водосвет. След ритуалното кръщаване на водата свещеникът хвърля кръста в реката или в морето. Мъжете се спускат да го вземат. Вярва се, че ако кръстът замръзне във водата, годината ще е плодородна, а народът здрав.

3

Продължение

преди 3 години

Хорото,се играе само от мъже във водата,осветява от свещеник или свещеници,осветява се и църковен кръст и икона,след което се хвърля кръста във водата и който извади пръв кръста от водата,ще е е жив,здрав,радостен през следващата годинаПразникът има различни имена в различните области на страната, като някои от тях са Кръстовден, Водици или Водокръщи. Празникът е наречен така, защото на този ден всеки, който иска да е здрав през годината, се окъпва или поне се измива на реката. С празника се слага край и на така наречените мръсни дни. Отбелязва се от православния канон с празниче

2

Анонимен

преди 3 години

Мъжкото хоро е стар български обичай на Йордановден,Богоявление и е преклонение към предците и съхранение на многовековната ни традиция. Хорото е демонстрация на сила и мъжество на здрави и горди мъже обединени в братска верига, хванати за ръце пеещи народни песни.Това са българските юнаци, които пазят духа на България и християнските обичаи.Смята се още за ден на светлината и просвещението.Счита се, че това е денят, в който Свети Йордан Кръстител кръщава Иисус Христос И не е съвеменен,както някои лъжат нагло тук!

fallback