Снимка: Кадър БНТ
fallback

Коледа, един тържествен ден, празник. За мене това е едно страшно предстоящо събитие, защото не знам дали ще има кой да ми отвори вратата. Това сподели пред БНТ Антоанета Пелтекова, жена с двигателни проблеми от дете. Тя е трудно подвижна, даже за чаша вода разчита на личния си асистент Надя Иванова.

Но часовете, когато за нея трябва да се грижи друг човек, определени според нормативните документи, са 158 за целия месец. Или по 7 часа и половина само в работен ден. В празничните дни тя трябва да разчита само на себе си и да намира вариант някак да се оправя сама.

Затова е написала писма до социалното министерство, до премиера, до президента с предложения какви промени трябва да се направят, за да се облекчи живота на хората, които и без друго имат трудна съдба. Но нищо от това не е влязло в Закона за личната помощ.

Макар и трудно да се движи, Антоанета Пелтекова никога не е спирала да твори. На маса има нейна скулптура, а по стените - картини. Пише поезия, даже в момента редактира стихотворенията за четвъртата си книга. Но и е все по-трудно да се оправя сама.

"Сега идва Коледа, Нова година – кой ще ни обгрижва? Тези 7,5 часа са крайно недостатъчно. Трябва да се предвиди да има допълнителен асистент или под някаква форма да получаваме и допълнително обгрижване. Преди 2 години ми се случи – плъзнах се, 2 дена и една нощ… седях по пижама на земята без храна, без вода, и без допълнителни завивки. Докато ме намериха с полиция мои близки, които са ме търсили упорито от Варна", разказа Антоанета.

И тъй като според нормативните документи в почивните дни тя няма нужда от помощ, а не разполага със средства, за да плати на някого, тя разчита на добрата воля на близки и приятели. Ако имат време – да отскочат да и помогнат за елементарни нужди, като да й сложат храната на масата.

"Донесоха ми храна до вратата. Но аз не мога да я достигна тая храна. Мога една седмица да я гледам, даже и да не я видя, ако няма кой да ми отвори вратата. Някой трябва да дойде да ни помогне, за да се чувстваме хора", сподели още жената.

Затова тя предлага да се възстановят парите за "чужда помощ", които се спират, когато получиш "личен асистент", за да може с тях да се плаща на друг човек за почивните дни. Тя смята, че трябва да се направят промени и в нормативните документи, които определят тежестта на заболяването и необходимостта от грижа.

Проблем според Антоанета Пелтекова е и заплащането на личните асистенти – за тези пари трудно се намират хора за такъв тежък и физически, и психически труд. "Много ниска е нормативната ставка. Говореше се, че ще им направят 900 лева заплатите, но то било само в сферата на коментарите. Не се прие нищо", каза още тя.

Надя Иванова работи от години като личен асистент. Казва, че работата е не само тежка, но и отговорна.

"Има някой на легло – памперси, обръщания, наляво, надясно, не е лесна. То и затуй никой не ще да идва твърде много. Трябва да гледам колите, навънка като излизаме, на количката трябва да я с сложа пак да седне", разказа за работата си и Надя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

ГГГ

преди 3 години

Уважавайте и обичайте тия хора,макар и да са ви непознати.Бъдете съпричастни.Никой не е застрахован,всеки може да се озове на тяхното място.Един малък мил жест към тях,означава много и те никога няма да го забравят,ще се почувстват добре и най-вече няма да се чувстват изолирани,изоставени........... Те са силни,емоционални,рядко стават озлобени и егоистични заради безпомощното си състояние.Радвам се,че Г-жа Пелтекова продължава да твори въпреки трудностите които изпитва и които скоро ще се оправи

17

ГГГ

преди 3 години

Необходимо е търпение,познания за здравословното състояние на възрастния,човека с увреждане,затова трябва да се изкара курс за здравен асистент,макар,че с течение на времето в процес на работата се придобиват много знания и умения.Аз изкарах тоя курс най вече за да ми се увеличи заплатата в другата държава където работих,знанията и уменията вече ги имах.А и има какво да научиш и от тия хора които обгрижваш,от простичките неща от живота до градинарството,рецепти за готвене и сладкиши и т.н.

16

ГГГ

преди 3 години

Има регламентирани заплати за болногледачите,разликата от заплатата над 600-те евро се доплаща от фамилията на възрастните или човека с увреждане,както му се плащат и осигуровките.Полагат му се още много неща на болногледача но сега няма да ги обяснявам.Работата на болногледача е много трудна както физически така и психически,много е отговорна,така,че трябва да е добре заплатена.Който не е бил в чужбина и не е работил такава работа като мен не може да разбере колко е специфична тая работа.

fallback