Снимка: архив, БГНЕС

Рекордьор по пациенти с коронавирус у нас е МБАЛ-Шумен, където към 9 ноември от общо 415 легла 229 са заети от заразени с COVID. Това става ясно от справка, актуална към началото на седмицата, публикувана на интернет страницата на здравната каса.

В болницата в Шумен още 101 пациенти са приети с други заболявания. Така свободните легла в лечебното заведение остават 87, а лечебницата бие дори „Пирогов“ по натовареност с новата зараза. В националната спешна болница леглата са 898, от които заети са половината, а пациентите с коронавирус са 208. Тоест свободната леглова база е 442 броя, пише „Монитор“.

 В Топ 20 на най-натоварените лечебници у нас влизат общо 6 столични болници, а на дъното е здравното заведение в Добрич, в което се лекуват 51 души с COVID. По-надолу в таблицата всички бройки на заетите с пациенти с коронавирус легла намалява стремглаво, като десетки болници декларират едноцифрени числа на заразените, които се лекуват при тях.

От документа става ясно още, че над половината лечебни заведения у нас, имащи договор с НЗОК, са без нито един пациент със заразата. От него става ясно, че от общо 332 болници, имащи договор с НЗОК за осигуряване на лечение, само 158 са приели COVID болни. При останалите 174 в графата „заети легла с пациенти с диагноза COVID“ стои 0.

Още по темата

В същото време още преди 3 седмици – на 23 октомври, здравният министър проф. Костадин Ангелов издаде заповед всички лечебни заведения в областите от „червената зона“ - т.е. със заболеваемост над 120 души на 100 000 население, да разкрият COVID структури с минимум 10% от общия брой легла, с които разполагат. Само преди два дни – в сряда, проф. Ангелов издаде нова заповед, с която процентът се увеличава на 20 на сто, а от повече от седмица всички области в страната са в „червената зона“.

Общо леглата в болниците у нас са 48 552. От тях са заети 22 299, като хоспитализираните пациенти с COVID са 4307. В същото време свободни са цели 26 253 легла. Това показва, че места в болниците има достатъчно, но липсва координация, която да осигури за всички нуждаещи се наложителната помощ.

На този фон гражданите буквално преминаха към самоорганизация в опит да спасят близките си, нуждаещи се от лечение заради усложнения, причинени от COVID. От няколко дни във Фейсбук групите за коронавируса се разпространяват списъци на свободните легла в близост до пламналите от заразата областни градове. За София например хората препоръчват да се търси помощ в Самоков, Ихтиман, Костенец или Своге.

Проверка на „Монитор“ показа, че в болниците вече дори правят списъци на чакащите. В лечебницата в Самоков дори записват мобилните телефони на търсещите лечение, за да могат, ако се освободят легла, да информират веднага.

И докато хората сами организират издирването на свободни легла и транспорт за болните си близки, държавата обяви, че закрива Координационния център, който насочваше линейките. Новината обяви директорът на столичния Спешен център д-р Георги Гелев по време на редовния брифинг на здравните власти. Той обясни, че причината е прозаична – заради самоорганизацията на хората центърът се е оказал ненужен. Гелев подчерта, че след като били изградени мобилните пунктове пред болниците, нуждаещите се сами се насочвали към съответното лечебно заведение.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase