Снимка: БГНЕС

Лечението на COVID-19 с хидроксихлорокин, ремдесивир и кръвна плазма се прилага само по решение на лекар. Тези препарати не са безопасни и не са панацея, заяви директорът на болница "Пирогов" проф. Асен Балтов.

Не всеки, на който е прелята реконвалесцентна плазма, се повлиява добре. Необходими са специални китове, с които се доказва дали в плазмата има антитела. Ако те липсват, плазмата може да утежни състоянието на пациента, допълни той.

Още по темата
По неговите думи ремдесивирът е тежък препарат и има ограничени действия, има и странични действия. Лекарят трябва да прецени дали е подходящ за съответния пациент, каза Балтов.

Директорът на "Пирогов" допълни, че натискът върху болницата е намалял до 1/3, след като все повече болници разкриват Ковид отделения.

Натискът върху лечебните заведения намалява, защото се отварят още отделения и това позволи да се преразпредели потокът от пациенти. Това заяви проф. д-р Асен Балтов.

Проф. Балтов подчерта, че реорганизацията на лечебните заведения е във вход от петък и продължава и в момента. „Всеки, който е успял да обособи етаж или отделение го пуска в действие. До края на седмицата ще имаме 400 легла за интензивно лечение и над 3000 за тежко и средно болни“, каза директорът на „Пирогов“.

По отношения на бързите антигенни тестове той обърна внимание на следното:

„Правейки си бърз антигенен тест, трябва да се знае, че той все още не е меродавен за нашата единна информационна система и трябва да бъде препотвърден от PCR тест. Ако човек има съмнения, че е болен от коронавирус, трябва да се самоизолира, да не позволява да има контакти с други хора, защото ще разпространи инфекцията и така да дочака резултатите от PCR теста, препоръча проф. Балтов.

Започването на антибиотик без причина води до тежки последствия за човека и за обществото, а започването на кортикостероид, когато не е показан, може да доведе до смърт, защото води до понижаване на имунитета, подчерта пък министър Ангелов.

Той призова да няма запасяване с лекарства.

"Още 4300 флакона ремдесивир са пристигнали, като те са вторият транш на доставката за ноември. Очаква се и разпространението на 60 хиляди опаковки азитромицин в аптечната мрежа", посочи още министър Ангелов.

България е заявила интерес за три от разработваните ваксини, като те няма да влизат в имунизационния календар на страната. Предимство за ваксините ще имат хората над 65 г., рисковите групи и медиците на първа линия. Ваксинирането ще бъде доброволно.

"Тези три ваксини са от първите, които ще получат регистрация от Европейската агенция по лекарствата. Това гарантира техните високи европейски качества на надеждност", каза здравният министър.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase