Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Теорията на игрите за вируса в България е малко сложна, защото има една група хора, които казват, че вирус няма. Това обясни математикът от БАН проф. Николай Витанов, който е част от екипа, изготвящ математическите модели за развитието на пандемията от Covid-19 у нас.

Ако разгледаме четири сценария според теорията на игрите, при първия се предполага, че изведнъж всички ще започнат да спазват мерките, както те се спазваха през март и април.

Oще по темата
"Никой не вярва на това, но съществува този сценарий и трябва да се сметне за пълнота. Резултатът там беше 11 500 заразени обща бройка в края на август, 13 500 в края на септември. Както виждате, това нещо си изгърмя, както се очакваше", посочи той пред БНР.

Следващият сценарий е т.нар. докторски сценарий, защото докторите от Щаба много го обичат, посочи проф. Витанов. Този сценарий залага на около 14 хиляди в края на август и 20 хиляди в края на септември.

"Той още не е изгърмял, но ще видим и неговото изгърмяване. Защо? Защото той предполага, че около 300 хиляди от тези, които не спазват в момента мерките, ще започнат да ги спазват и поради тая причина броят на новите случаи ще се поограничи. Обаче теорията на игрите казва, че тия, дето не спазват мерките, за да си променят поведението, трябва да стане нещо. Това няма да стане. Ето защо аз смятам, че този сценарий също няма да се осъществи", каза той.

Най-вероятният сценарий според проф. Николай Витанов е за най-малко 16 хиляди случая в края на август и най-малко 25 хиляди в края на септември. Този сценарий според теорията на игрите се базира на предположението, че спазващите мерките ще продължат да ги спазват и обратното - онези, които не ги спазват, ще продължат да го правят. Според него именно този сценарий е най-вероятният.

В последния, четвърти сценарий, здравната система рухва. Той е много малко вероятен. Това, което ние виждаме, е, че този сценарий не се е включил. Цифрите, числата са далеч, далеч от този сценарий, увери математикът.

Присъственото начало на учебната година няма да даде резултат в сметките до края на септември, защото ефектът ще се прояви по-късно, през октомври, уточни още Витанов.

"Все още ситуацията е поносима, поради факта, че пандемията у нас беше хваната навреме. Винаги съм казвал, че трябва да държим гущерчето малко. Още не е станало годзила, но си расте. Бяхме отличници, в момента положението е поносимо, но ако продължава така, няма да бъде добре наесен", смята специалистът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

74

Анонимен

преди 3 години

До докторЯ ми кажи каква е твпята версия за тази конспирация? Смъртните врагове Израел и Иран са си стинсали ръцете за да играят театро да заблудят ***, за да може Боко да му затвори чалготеките?

73

Анонимен

преди 3 години

До Веско"Защо затварят заводи при няколко вирусоносителя? Само не казвайте, че от някакъв хуманизъм, щото в катастрофи умират повече хора годишно"Катастрофите не са заразни. Ако един служител от завод загине при катастрофа това не подлага на риск всички останали служители в този завод. Коко трябва да си *** та да трябва толкова елементарно нещо да ти се обяснява.

72

Анонимен

преди 3 години

До Анонимен"След като обикновения човек не е виждал с очите си някой болен от този "грип" и не е почувствал никаква пандемия както примерно истинската грипна пандемия преди век, това си остава един мит и адженда на СЗО"Аз не съм видял и един човек болен от испански грип, значи и той не е истински. Аз не съм видял и един болен от обикновен грип значи и той не съществува. Не съм видял и убито от катастрофа значи и катастрофите са измислица.

fallback