fallback

Отражението на епидемията от коронавирус в обществото ни е голяма, като тя не се опира само в навиците и новия тип комуникация, включваща възловата дума "дистанция". Промяната се усеща дори в езика, на който говорим.

Лексикалната система е най-динамична и отразява промените в обществото. "Карантиниран" е пример за нова дума. Тези нови думи са по-лесни и по-удобни, обяви за "България сутрин" езиковедът доц. Владислав Миланов.

"Думата, която трябваше да чуваме по-често е "свобода" и "отговорност". Според мен "карантиниране" ще остане в речника ни, защото е лесна за употреба", посочи още той.

Доц. Миланов е на мнение, че са навлезли думи, свързани с извънредната ситуация, а хората и чрез езика са се опитали да са достатъчно критични и остри. Кои от тях обаче ще останат трайно в езика ни ще покаже само времето.

"Ако се замислите, когато България изпада под робство, липсата на висок образователен стандарт води до отпадане на падежите", обясни той за Bulgaria ON AIR и допълни: "При нас например "джиросвам" - италианска дума, е придобила още значения".

Езиковедът обясни, че с думите трябва да се борави по-внимателно. За съжаление, научните нападки не са успели да доведат до по-голяма полезност, не ни се е случило спорът "да роди" истината.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Анонимен

преди 4 години

*** е хубава дума за този доцент! Прекаляват с чуждиците в България. Време е да си пазим езика а такива умници да са на улицата!

12

Анонимен

преди 4 години

"Тъпанарстваме", "тъурнгерстваме", "будалясваме".

11

Анонимен

преди 4 години

Тоя езиковед да намали кюфтетата и пържолите...

fallback