Снимка: БГНЕС

По схемата за подпомагане на микро и малки предприятия са подадени над 16 хил. проекта за 136 млн. лв. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев на брифинг за мерките, свързани с последиците от пандемията.

Схемата за безвъзмездно финансиране стартира вчера. Ще държим схемата отворена, докато има налично финансиране, защото считаме, че това е начин парите, между 3-10 хил. лв., да стигат най-бързо бързо до тези, които имат нужда от тях, каза Дончев.

Пикът на подаване на заявления е бил вчера по обяд, но системата ИСУН е издържала, отчете той. Дончев каза, че е направена огромна мобилизация за бързо оценяване на проектите.

По думите му европарите ще стигнат до хора и организации, които до момента не са имали досег до тях. Според вицепремиера либерализирането на процеса дава резултат.

Икономическият министър Емил Караниколов каза, че към тази програма за най-малките фирми има изключителен интерес и ще се предприеме увеличаване на ресурса от 173 млн. лв. с поне 20 млн. лв. Над 600 млн. има в ОП "Иновации и конкурентоспособност". Очаква се на следващ етап до средата на юни да бъдат подпомагани и по-големи фирми

1282 заявки има вече подадени от банките към ББР за гарантиране на кредити за фирми.

Социалният министър Деница Сачева заяви, че 42 хил. души се ползват от услугите на социалния патронаж в общините, за което са отделени 45 млн. лв.

Към 30 април 1498 души без здравни осигуровки са получили възможност за болнично лечение на стойност 1.6 млн. лв., които са преведени на НЗОК и оттам на болниците, информира Сачева.

По програмата "Топъл обяд" ще бъдат сключени нови договори, като над 30 хил. души го получават до момента.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase