Снимка: БГНЕС

Хотели и ресторантьори из цялата старана нетърпеливо чакат да отворят врати за туристите. Някои ще го направят още утре, а други ще изчакат поне началото на юни, за да имат активни резервации и по-голяма яснота относно това, как ще се процедира. За да улесни бранша, Министерството на туризма излезе с указания за бизнеса, които трябва да бъдат спазвани за по-голяма безопасност.

Едно е сигурно - почивката тази година ще изглежда по-различно от всякога. Шведските маси са напълно забранени. Общите помещения ще се дезинфекцират на всеки кръгъл час, а хотелът трябва да е снабден с достатъчно маски и термометри за посетителите си. Ще можем да ползваме басейна, но не и СПА центровете.

Между посетителите трябва да се спазва  дистанция от минимум 1,5 м. Трябва да се поставят дозатори с дезинфектанти, достъпни за гостите и служителите в различните помещения и по-специално на входовете, в зоната на рецепцията, на входа на асансьорите, на входа на откритите площи за хранене и развлечения и в преддверието към санитарните възли, зоната с открит басейн и т.н.

В лоби пространствата местата за сядане трябва да са на най-малко 1,5 м едно от друго. Групиране на гостите във фоайето не се допуска. Те ще трябва да спазват дистанция при регистриране или напускане на обекта. Ползването на асансьорите се ограничава до минимален брой лица. Препоръчва се климатиците да не се използват.

Изхранването на посетителите ще се осъществява само в откритите части на ресторантите в хотела или на заведенията за хранене и развлечения. Допустимо е ползване на бюфет, но само ако храната е подредена зад прозрачна преграда и предоставянето й се осъществява от служител с маска и ръкавици. Не се разрешава самообслужване и пряк контакт на гостите с храната.     

Разполагането на масите с места на открито ще става по начин, осигуряващ разстояние не по-малко от 1.5 м между тях и за не повече от 4 лица на маса.

Според указанията е разрешено ползването на басейни като самостоятелни обекти, без прилежащи други съоръжение за СПА процедури и развлечения. Персоналът, обслужващ басейна, съблюдава спазването на правилата за безопасност и физическа дистанция между посетителите и осигурява стационарен дезинфекционен дозатор в зоната около басейна.

В балнео-, СПА и другите аналогични центрове, прилежащи към местата за настаняване или самостоятелните, ще работят само басейните, включително и с минерална вода,  при стриктно спазване на санитарно-хигиенните норми. Възможност за пълно функциониране на тези обекти ще има след промяна на заповедта на министъра на здравеопазването според епидемичната обстановка.

Местата за настаняване трябва да разполагат с помещение за изолация при необходимост, като се посочва, че не се карантинират обектите. Указанията ще подлежат на развитие според промяната на антипандемичните мерки и други обстоятелства, свързани с разпространението на COVID-19 в страната.

На дезинфекция на всеки кръгъл час подлежат и всички общи помещения в хотелите, а самата рецепция трябва да се дезинфекцира след всеки гост. Освен това рецепцията трябва да разполага с достатъчен брой термометри за служителите и гостите си, а наличието на маски за лице трябва да е такова, че да надвишава с 10% капацитета на хотела.

Служителите на хотелите трябва да работят само с лични предпазни средства. Камериерките трябва да ходят с маски или щитове и с ръкавици, а служителите на рецепцията освен това да имат и защитна мантия. Едно от указанията гласи, че всеки хотел трябва да има специално длъжностно лице, което да е добре обучено и да следи за спазването на хигиенните норми. То трябва да води специален дневник, в който да се отбелязва непрекъснато какви хигиенни мерки са предприети и от кого, с какви препарати за дезинфекция се пръска и т.н.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase