Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Президентът Румен Радев заяви, че мизерията не е спасение от вируса. Той поиска връщане към относително нормален начин на живот с обединените усилия на институциите, производство, свободно движение на хора и стоки.

Още по темата
Да заложим на съзнанието и чувството на отговорност, не на репресията и цензурата, която притиска гражданите дори в социалните мрежи, настоя той.

Изявлението му е по повод предложението на Министерския съвет до Народното събрание за удължаване на срока на обявеното извънредно положение в страната до 13 май.

Без съмнение пандемията изисква решителни мерки, повечето българи ги приемат с разбиране, каза президентът, но очерта тежката икономическа ситуация. Той настоя и кабинетът да обясни какво е постигнато до момента от принудителната изолация.

Президентът каза още, че планираният от правителството заем от 10 млрд. лв. е тежко решение, което ще плащаме с години.

Безработицата расте с часове, хиляди предприятия спират работа, много българи се нуждаят от помощ, каза той и поиска гъвкавост в борбата с коронавируса.

Хората в нужда очакват помощ, а не от оферта за заем, мерките не достигат до малкия и средния бизнес, посочи президентът, който настоя за адекватна компенсация за бизнеса и хората. По думите му в условия на криза реалната помощ е безвъзмездната.

Според него здравната ни система проявва слабости, които засега се компенсират от себеотрицанието на медиците.

Президентът призова Народното събрание да продължи да работи при спазване на противоепидемичните мерки. Той подчерта, че е необходимо в спешен порядък да се преразгледат и някои разпоредби на приетия в бързина и хаос закон, които блокират икономическия живот.

Очакваните мерки не са свързани само с финансова помощ, а и с постигане на оптимален баланс между ограничения и социално-икономическа активност.

Необходим е гъвкав подход, достоверни данни, приоритетна защита на рисковите групи, просвещаване на хората, високо съзнание, лична отговорност, мисъл за другия, смята Румен Радев.

По думите му кризата е откроила своите "тихи герои" -  лекарите, медицинските специалисти, доброволците, полицаите и всички работници в търговията, транспорта, жизненоважни производства, администрацията, които с риск за здравето поддържат основните функции на държавата и икономиката ни.

Преподавателите и учениците, които не само възстановиха в кратки срокове учебния процес, но и дадоха пример как в екстрени срокове цяла една обществена система може да се преформатира да заработи на принципно нова основа, посочи той.

Наред с всички проблеми и беди, кризата открои необходимостта държавата да бъде стълб на стабилност, завърна ни чувството за солидарност. Настоящата криза е повод да преосмислим приоритетите и ценностите си като общество. Нека не се оставяме на отчаянието! Сега не е време за малодушие. Да надмогнем заблудите на егоизма и да се осъзнаем като общност, апелира държавният глава, според когото задружните ни усилия са ключът към успеха сега и в бъдеще.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase