Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Стряскащ ръст на безработните отбелязва статистиката за първите две седмици на извънредното положение. За десет работни дни 19 555 българи са обявили, че са загубили работата си, показват данни на Агенцията по заетостта, предоставени на в. "Сега".

От тях половината са посочили като причина да бъдат съкратени извънредното положение и мерките срещу разпространението на короновируса.

Данните за втората седмица на извънредното положение са особено тревожни - за времето от 23 до 27 март броят на новорегистрираните безработни е 12 661 лица. Това означава, че миналата седмица в бюрата по труда са се регистрирали по 2532 души на ден - почти двойно повече отколкото през първата седмица на извънредното положение. За сравнение в седмицата 16-20 март на борсата излязоха 6894 души, а социалният министър Деница Сачева съобщи, че в един ден регистрираните безработни са 1301.

9909 души от излезлите на борсата от началото на кризата са посочили като причина мерките за ограничение на коронавируса, съобщи в началото на седмицата социалният министър. Само през втората седмица на извънредното положение 7235 души са декларирали като причина за оставане без работа коронавирус инфекцията, показват данните на АЗ.

Очаквано, бизнесът става все по-предпазлив към наемане на хора в тези непредсказуеми времена. Наред с почти двойното увеличение на новорегистрираните безработни, започналите работа са значително по-малко отколкото в първата седмица - едва 1959 безработни са били наети, при 3221 назначени на първичния пазар в седмицата 16-20 март. По същото време миналата година в рамките на същата седмица (16-20 март) работа са намерили над 6000 души.

Още по-сериозно изглежда случващото се на фона на статистиката за същите седмици на миналата година. За седмицата 23-27 март увеличението е почти трикратно - от 4561 души през 2019 г. на 12 661 сега. Съответно започналите работа безработни лица тогава са почти двойно повече от сега - 3784.

Към 20 февруари броят на безработните у нас беше 202 980 души, показват данните на АЗ. Към 27 март вече имаме 213 700 безработни, съобщи в понеделник министър Сачева. Увеличението за пет седмици е с 5.2% или с 10 720 души.

В случващото се до момента все още не са включени евентуални масови съкращения, които се правят по специална процедура и след предварително уведомление. Вчера КНСБ посочи над 63 средни и големи предприятия, които са пряко засегнати от коронакризата. Експресно проучване на синдиката показва, че 13% от тях вероятно ще стигнат до съкращения. Според информацията на КНСБ на места вече има освободени - например 300 души в "Стомана". "Язаки България" в Димитровград е на път да прекрати дейност, съкращения очаква и "Средна гора" в Стара Загора. Заявка да освободи до 2000 души публично изказа "Арсенал".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

51

Нека някой каже,

преди 4 години

че ГЕРБ и БСП не са сие. Какво прави ГЕРБ сега, налива гласове на БСП. Тези безработни, дали пак ще гласуват за ГЕРБ? Като кмета и даскала на село, само си сменят местата. Та и тези утре ще си разменят само ролите, но авантата им ще продължи!

50

обективен

преди 4 години

Не са 20 000 , а поне 10 пъти повече другари герберасти!!!Просто повечето съкратени не са стигнали до бюрата по труда ,защото има опашки.Освен това голяма част от т.н. "маргинали" въобще не са отчетени от умрялата Агенция по заетостта.А тази Агенция е една от цели 101 Агенции в които дремят по само герберасти-храненици на държавната ясла.

49

Shshs

преди 4 години

До 50. Няма нищо велико в програмирането. Доста е скучно, жалко че мъжете в днешно време нямат хумора на мъжете от миналото липсва им реален социален контакт. На фирмени партита ИТ отдела е най-скучен с нищо не впечатляващи зубърчета, кльощави, с очилца, със запасани ризки, половината с дълги коси на опашка, говорят си за бордови игри, циклят си в инстаграм и фейсбук и търсят любовта в тиндър. Имат парички, са си просто компютърни мишлета. Липсват ми мъже като прадядо, дядо, баща ми...

fallback