Снимка: Pixabay
fallback

Близо 4 319 000 българи или 61,7% от населението на България е с наднормено тегло, показват последните данни на Световната здравна организация (СЗО). Това ще рече, че две трети от българите са със затлъстяване, заяви началникът на Клиниката по Ендокринология и болести на обмяната в УМБАЛ “Александровска” проф. Здравко Каменов по повод 4 март – Световният ден за борба със затлъстяването. По този тревожен показател страната ни е на десето място в Европа.

54,4% от жените и 68,9% от мъжете в България са с наднормено тегло. 33,3% от хората, които живеят на село, са със затлъстяване.

Делът на децата с наднормено тегло е 13.6%, като момчетата със затлъстяване между 5 и 9 години достигат до 17.1%, а момичетата – до 10.2%.

Основните причини за тези негативни тенденции са в неправилния начин на живот, смятат специалистите. Повишената консумация на храна, особено по-богатата на калории, в съчетание с ниската физическа активност водят до негативните резултати. Това потвърждават и данните. Над 68% от момчетата в България страдат от липса на достатъчна физическа активност, а при момичетата този дял е 79.9%.

Данните са изключително притеснителни, тъй като затлъстяването е основен рисков фактор за редица хронични заболявания като сърдечно-съдовите, диабет, чернодробни проблеми, рак, Алцхаймер и редица други.

“В световен мащаб затлъстяването убива повече хора от катастрофите, Алцхаймер и терористичните актове, взети заедно”, каза още проф. Каменов.

“Преждевременната смърт и рискът от сърдечно-съдови проблеми са по-високи при хората с наднормено тегло. Освен това те трудно могат да контролират кръвното си налягане, което може да доведе до миокарден инфаркт и мозъчен инсулт”, заяви началникът на Отделението по кардиология в УМБАЛ “Света Анна” проф. Арман Постаджиян.

“Детското затлъстяване е един от най-сериозните ни проблеми. Ако от малко детето е с наднормено тегло, много трудно ще го коригира в напреднала възраст и по-бързо може да развие проблеми с кръвното налягане, сърдечно-съдовата система и диабет”, заяви за “Труд” проф. Каменов. Според него е много важно родителите да внимават какво ядат децата им, да им дават добър пример за това и да ги карат да спортуват.

Над 100 пациенти са се подложили на бариатрична операция, заради здравословни проблеми свързани с наднорменото тегло. Повече от тях, които бяха с диабет, след хирургичната намеса са в ремисия. Това заяви началникът на Клиниката по Ендокринология и болести на обмяната в УМБАЛ “Александровска” проф. Здравко Каменов. Тази операция се прилага при пациенти с индексна маса над 40 kg/m2 или над 35 kg/m2 с придружаващи заболявания. При нея най-често се редуцира обема на стомаха и/или се променя свързването на хранопровода, червата и др., което води до намаляване на апетита и количеството на поеманата храна.

“Има хора, които си правят липосукция, но тя не решава проблемите с наднорменото тегло, тъй като просто дърпа мазнините. След нея, ако не се спазват режими и не се повиши физическото натоварване, килограмите се завръщат. Някой хора, пък си слагат балони в корема, които създават чувство за пълен стомах и не ядат толкова”, разказа за “Труд” проф. Каменов.

“Адекватната превенция на наднорменото тегло трябва да започне от ранна възраст с активното участие на семейството и изграждане на ценностна система в цялото общество за начин на хранене и физическа активност”, каза още проф. Постаджиян.

Специалистите съветва хората с наднормено тегло да вземат под внимание проблема си и да се обърнат към медицинско лице. “Първо да разговарят с личния си лекар, може да се обърнат и към диетолог или ендокринолог”, каза още проф. Каменов. Той съветва да се спазват хранителни режими чак след консултация със специалист и да се внимава с диетите, тъй като често при тях има йо-йо ефект.

Специалистите съветват да се храним бавно, да сдъвкваме храната по 40 пъти, да не вечеряме късно и да спортуваме или да ходим поне по 10 000 крачки на ден.

Намаляването на телесната маса с поне 7% може да намали натрупването на мазнини в черния дроб, затова на пациентите се препоръчва повишена двигателна активност, обясняват лекарите. Тя трябва да включва аеробно натоварване (тичане, каране на колело) за 240-360 минути седмично и ходене пеша за поне 1 час дневно.

Анаеробното статично фитнес натоварване намалява притока на кислород в черния дроб и влошава функциите му. Препоръчва се и намаляване на калорийния внос с 500-1000 ккал, както и на приема на животински мазнини и въглехидрати, въздържание от “Fastfood”, сладкиши, колбаси, полуфабрикати, генно-модифицирани храни, безалкохолни напитки с фруктоза. За сметка на това е добре да се увеличи приема на фибри, храни, богати на антиоксиданти и omega-3 мастни киселини. Препоръчва се и т. н. “средиземноморска диета”.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

101

Анонимен

преди 4 години

Тъпчете само тесто и захар и до там се стига.Толкова ли е трудно да ядете само месо, риба и салати.

100

Конса

преди 4 години

Преди 6 месеца бях 90кг.Висок съм 185.Винаги съм обичал спорта.Сега съм 83кг и с добре изразена мускулатура.Тренирам 4 пъти седмично.Не ям *** и не ме мързи.На 38 години съм.Наборите ми ги мързи и си намират оправдания.Отказах бирата временно и веднага изчистих корема и паласките.Кардиограмата ми е перфектна.

99

Анонимен

преди 4 години

До 100Аз си момувам също активно и НЕ си търся съпруг. Защо си мислите ,че жените имат голям зор да се вкарват във филма с гледане на малки ***?! Особено на младини, преди да са си поживяли, да са попътували, да са финансово независими. Не мерси. Ако някога ми се прииска да си гледам дете мога да си направя мое (ако съм все още в репродуктивна възраст) или да си взема някое за отглеждане.

fallback