Снимка: Pixabay
fallback

Глоба и за лекаря, и за пациента при фалшив болничен предлагат от Асоциацията на индустриалния капитал в България.

"Установяването на нарушение не е лесно, но то се случва. Проблемът е, че в момента, когато се установи нарушение, няма санкции. Дори няма санкция неизплащане на болничен лист. Сега предлагаме не само неизплащане, а и понасяне на административна глоба", заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев пред Нова тв.

Oще по темата

"Не можем да приемем, че единствената санкция при установено нарушение трябва да бъде да не се изплати болничния лист. Това е все едно да хванете някого в магазина да краде и той единствено да върне част от откраднатото. Трябва да има глоба, иначе няма превенция", категоричен бе той.

По думите му тя трябва да бъде достатъчно голяма, за да има възспиращ ефект.

"Кражбата е криминално престъпление. Издаването и използването на въпросните болнични листове, които дискутираме, са също криминални престъпления. Ние не заставаме зад лошите практики", каза зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов.

"Всяко криминално деяние, независимо дали е издаване на фалшив болничен или е работодател, който дава 1 000 лв. на свой работник, а го осигурява на 300 лв. и го води на 4-часов работен ден, трябва да бъде наказвано", смята той.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

43

JJ

преди 4 години

До анонимен 43 - Изобщо не е "много лесно" да се докаже фалшив болничен, както твърдиш. Как някой ще докаже, че неправомерно е даден един ден болничен заради мигренозен пристъп например? Може ли да се докаже, че не е имало такъв пристъп? Не! Или *** доказвай, че на 2-ри март, преди почивния 3-ти, работникът не е имал остър синузит, който налага лечение. Възможно е работникът да бъде сгащен, че не спазва предписанията за домашно лечение, но доказване на издаване на фалшив болничен е много трудно.

42

Баровеца-СФ

преди 4 години

Глупости! Няма фалшив болничен! От грижите и проблемите започнаха хората да боледуват често,защото един работодател не само трябва да изисква от работника,но и трябва да се съобразява с неговото здравно състояние породено от отношение и процес на работа одобрен от работодателя!

41

Анонимен

преди 4 години

Само в частният сектор има смисъл от фалшиви болнични по две причини. В държавната администрация няма смисъл от тях. Проверката през 2009 година го доказа. Сега почти няма фалшиви болнични, само тук-там в частния сектор се случва, но са пренебрежимо малко.

fallback