Снимка: БГНЕС
fallback

По-голямата част от българите са убедени, че политиката на ЕС стабилизира света, а тази на САЩ го дестабилизира, показват данните от изследване на "Галъп интернешънъл", коeто обхваща 50 държави и приблизително две трети от световното население.

Като цяло страната ни е сред водещите страни в света по-одобрение на ЕС и водената от него външна политика. 69% от нашите сънародници вярват, че политиката на Съюза стабилизира света и едва 14% са категорични, че го дестабилизира. В това отношение пред нас са единствено Косово, Румъния, Виетнам и Албания.

Положителното ни отношение към ЕС е с високи стойности както на глобален, така и на регионален фон. Гражданите на България дори допълнително възвръщат своя еврооптимизъм в последните две години, отчитат от "Галъп".

Сред изследваните страни на Балканите, като цяло, еврооптимизмът е по-голям от евроскептицизма. Босна и Херцеговина и Сърбия обаче имат отрицателно отношение към политиката на ЕС.

Повечето от българите  продължават да смятат, че ролята на САЩ в международните отношения е дестабилизираща  - 54% са на това мнение, срещу 28%, които я определят за стабилизираща.

На обратния полюс са мненията за политиката на Русия, която намира положителна оценка сред 54% от българите, а неодобрение – сред 24%.

Повишение на одобрението у нас има към Китай (33% към 22% в положителна посока), но все още много българи, като че ли не са достатъчно запознати с тази страна – почти половината от интервюираните все още не знаят или не могат да отговорят.

За разлика от България, ЕС като цяло е по-скоро негативно настроен и към трите други световни сили – САЩ, Русия и Китай. Положителна обаче е оценката на хората в ЕС за ролята на самия ЕС: +30.

Сравнена с други страни на Балканите, България показва одобрение към външната политика на Русия. Пред нас е Сърбия, а веднага след нас се нарежда Албания. Сред останалите ни съседи отношението е негативно.

По отношение на външната политика на САЩ рекордьор по одобрение е Косово, следвано от Албания.

"По целия свят хората споделят обща надежда, че Европейският съюз ще се включи по-активно в международните отношения, тъй като виждат нарастващата конфронтация и разделение на глобалната сцена. Европейската мека сила е по-привлекателна за мнозинствата в демократичния свят. В същото време обаче, хората се опасяват, че тази сила може да е и твърде мека за грубата международна реалност, в която живеем", коментира данните Кънчо Стойчев, президент на световната асоциация "Галъп интернешънъл".

„В момента Европа се намира на може би най-решаващия кръстопът между САЩ, Русия и Китай, в който трябва да определи съдбата си на независим глобален играч. До голяма степен това ще зависи от способността на елитите от Стария континент да реформират и да обединяват гражданите. Европа е културната родина за САЩ и Русия, а за да се балансира между тях, е необходимо висококвалифицирано маневриране. А ако възходът на Китай продължи, заедно с конфронтацията между САЩ и Русия, тогава стабилизиращата роля на ЕС ще стане още по-важна за света“, смята още Стойчев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

135

Айде като знаете...

преди 4 години

Толкова много, направете референдум за излизане от лошият ЕС. Само не и от НАТО, няма армия, тъй че си трайте. А ЕС по принцип не трябва да има никакво мнение за глобалните въпроси, то е създаден да бъде икономически съюз. Но на комунистите от ЕС им се иска да е повече.

134

bad company

преди 4 години

В една група сме с Виетнам, Румъния, Косово и Албания. Дотук ли я докарахме?

133

мишо бирочето

преди 4 години

това някаква шега ли требва да е? првърнаха ни в сметище за отпадъци, стара военна техника, храни, автомобили и дрехи. поробиха ни децата и ги подлъгаха с по 1500 евро на месец да се скитат не мили не драги. и най гадното което правят е че подкрепят хунатата и престъпника подрисоф и го карат да ни затрие за да могат тук да се заселят синчетата на меркел. анатема на ЕС.

fallback