Кадър: Bulgaria ON AIR
fallback

Необходима ли е промяна на валутния закон заради чакалнята на Еврозоната?

"Мотивите на вносителя са свързани с едно изискване на Еврозоната. Ние изпълняваме поредното изискване, за да покрием наложените критерии. Това е нещо рутинно, то не бива да плаши българите", каза в студиото на "Денят ON AIR" лидерът на СДС Румен Христов.

Според него държавите, които са се присъединили преди нас в Еврозоната, договорили да стъпят на база на валутния курс, който е същият, какъвто е определен и в самото начало.

"Ние можем да изпълним изискванията, но ако има желание за преразглеждане на отношението лев-евро, можем едностранно да напуснем, ако не ни устройва. Българският лев не е надценен, валутният борд работи добре", каза още Румен Христов.

По думите на лидера на СДС, приемането ни в Еврозоната е най-значимото събитие след приемането ни в ЕС и НАТО. Той е убеден, че влизането ни е нея ще доведе до много позитиви.

"Няма да има драстично поскъпване, над 60% от сделките ни с ЕС са в евро. Дисциплината, която ще бъде наложена от ЕЦБ към българските банки, ще ги направи много по-стабилни. Ще имаме достъп до по-евтин ресурс, влизаш в клуба на богатите", изтъкна Христов в ефира на Bulgaria ON AIR.

Toй допълни, че няма гаранция дали след 2-3 години няма да влезем в икономическа криза.

"Добре е да бъдем по-често под мониторинг, като не толкова дисциплинирана държава. Най-малко 2 години ще престоим в чакалнята на еврозоната, важно беше да стартираме", коментира Румен Христов.

Той даде за пример как Германия, Италия и Франция са се отказали от монетарната си политика.

Румен Христов изказа и мнението си за искането на главния прокурор Иван Гешев за имунитета на президента и вицепрезидента на страната.

"Президентът е особена фигура в българския политически живот. Той се избира пряко, от друга гледна точка - правата му са ограничени. Нека Конституционният съд даде тълкувание", заяви Христов.

Той посочи и виждането си за идеята за създаване на държавен ВиК холдинг.

"ВиК холдинг няма да реши нищо, не знам дали не се действа много прибързано и припряно. Пътят е да се върви към концесии. Нямайте опасения от концесионерите, те не могат да определят сами цената", коментира Румен Христов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Ваня

преди 4 години

До опетковДа не забравяме жълтия Велчев, който при превалутирането на дълга спечели от 50-8- ст. на долар /при милиарди заем/. Няма да забравя какво бързане беше,защото долърът беше тръгнал да се срива с твърда тенденция. от 2,20 та до 1,40. Успяха да окрадат държавата някъде около 1,85-2лв./ 1$. Един дол дренки са , затриха народеца ни.

17

опетков

преди 4 години

До Анонимен1 Да не забравяме все пак кои са специалистите по обиране на спестяванията на българите- скритите като партия крадци от БКП/БСП. Правиха го 1944г., после пак през 50 те, 60 те, после през луканово време 1990г, последно при Виденов.

16

Финансист

преди 4 години

На този лидер на СДС кой му плаща заплатата ? Валутният борд е създаден, за да спасява държави, който са във фактически фалит. Кое правителство на България емитгира облигационния заем от 16 милиарда лева ? Според мен, това е третото правителство на Методиев Борисов.

fallback