Кадър: Bulgaria ON AIR

Това, което се дава като пари в образованието, са едни доста високи суми. Всички виждат, че тази област не е реформирана. Миналата седмица имаше класиране, което показа, че сме на едно от последните места. Непрекъснато говорим, че има сектори, които се нуждаят първо от реформиране", каза акад. Стефан Воденичаров в студиото на "Денят ON AIR" по Bulgaria ON AIR.

Той обясни, че парите, които се дават в науката, са 0,4% от БВП.

"Трябват много средства за горите - те са единственият спасителен пояс, който може да смекчи климатичните промени. Гората също страда, екосистемите отслабват. На този етап не можем да кажем дали американската наука е права, или ролята на човека е по-голяма или по-малка", обясни бившият председател на комисията по горите Валентин Карамфилов.

"Неравнопоставени са хората в университетите. Ужасяващ проблем е, че невисокото заплащане отблъсква хората от тази професия. След време в България няма да има експерти, много малко са кандидатите за докторантури", коментира още акад. Воденичаров.

"Агенцията по горите стои хронично недофинансирана повече от 10 години и това се прави съзнателно. Тя е в будна кома. Освен политическата воля, трябват много пари", заяви Карамфилов.

"Бях привърженик на идеята, че климатичните промени са някаква цикличност. Явно обаче ние почваме да влияем зле. 98 вида изчезват всеки ден, нещата стоят много тревожно. Обикновените граждани нямат чувството, че се отнасят недобре към природата", каза още акад. Воденичаров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase