Снимка: Булфото, архив
fallback

10 милиона лева са предвидени за нов компонент по процедура „Работа“, като целта е да се осигурят и привлекат  нови социални работници. Заплатата от 1200 лева бруто за студенти, завършващи специалност „Социални грижи“, ще осигури държавата по Оперативна програма развитие на човешките ресурси от началото на следващата година.

Това е средната за сектор социални дейности заплата, а по-високото предвидено възнаграждение ще се предоставя на завършващите обучението си студенти в специалност „Социални дейности“. Това заяви зам.министър Зорница Русинова на семинар в Боровец, цитирана от "Монитор".

Необходими са млади хора в този сектор, коментира зам.министърът на труда и социалната политика: „Още през следващия месец ще се опитаме да привлечем студенти по социални дейности и в рамките на 1 година ще покриваме възнагражденията им, този ресурс ще покрие около 500 човека(студенти)“.

Социалното министерство ще субсидира и вече действащите социални работници, като им добави половин минимална работна заплата, за период от 6 месеца, като по този начин ще се компенсира и разминаването във възнагражденията на тези служители, коментираха експертите от министерството.

Други 14 милиона пък са предвидени за изграждане на нови центрове за деца в маргинализираните общности и махалите. Тези услуги са подготвителни за децата, подкрепят малцинствените общности за социализация и са вариант за тази част от обществото да не отпада от образователната система. Тези 14 милиона ще са равно разпределени – критериите са свързани с броя и съотношението на децата. Ще бъдат изградени между 10 и 15 нови центъра, там където има най-голям недостиг и въобще липсват детски ясли и градини.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

казаХ

преди 4 години

Как преди 10 ноември 1989 година нямаше социална система,пък нещата с "етноса" бяха доста по-приемливи.Сегашната "Социална грижа" е абсолютно сбъркана и не се полага там където има наистина нужда, а се прелива от пусто в празно.

19

Анонимен

преди 4 години

В повечето западни държави няма универсална минимална заплата, а минимални часови ставки за конкретни професии и дейности. Универсалната МРЗ е институт от 19-ти век.

18

Анонимен

преди 4 години

С други думи: държавата продължава да сипва пари на грешното място, а именно в черната дупка на "интеграцията", където тия пари потъват безвъзвратно. Странно как мен не ме е интегрирал никой. Явно нещо съм повреден, че прилежно учих, следвах и в момента работя.

fallback