Снимка: Pixabay
fallback

Семейство от четирима може да живее 10 години с хляб, произведен от един декар пшеница. Най-големият хляб, произведен в света, е дълъг 9,2 км и е бил изпечен в пекарна в Акапулко, Мексико през януари 1996 година. Това са само част от интересните факти могат да бъдат прочетени в наръчника "От зрънцето до хляба".

Председателят на Браншовия съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева сподели, че книжката е част от комуникационна стратегия, чиято крайна цел е възпитаване на децата в здравословно хранене.

Според нея хлябът трябва да остане насъщен и да присъства на всяка трапеза и най-вече в дневното меню на децата.

"Няма диета в света, която да отрича хляба, защото всякакви опити за такива хранителни режими са докарали нещата до тежко увреждане на организма. Необратими са последствията от изключване на хляба от дневното меню. Разбира се, хлябът трябва да присъства в определени дози или физиологични норми. Неслучайно там някъде сме споменали ясно, съгласно нормативната уредба на България, каква е дневната дажба за най-малките, каква е за следващата възраст", обясни тя пред БНР.

Според Кукушева децата са запознати в известна степен със здравословното хранене.

"Не са толкова далеч колкото ги възприемаме, четейки някои публикации, най-вече в интернет пространството, които са от анонимни източници. Българските деца имат усета, имат познанията, които трябва да засилим. Имат и интелигентността да знаят, че хлябът е молитва и начин на живот и да не го изключат от своето меню", коментира тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

Младен Крумов

преди 4 години

Защо заблуждавате хората със заглавието на статията.Лъха некадърност.

29

Гергана

преди 4 години

И сега има качествена храна и то много, но е скъпа. Скъпа е, защото хората са много, а производителите са малко . И за да не се разваля храната , се обработва с консерванти и други подобни. Сега по голямата част от хората са струпани в градове, по крайбрежията и нагъсто. Няма как всеки да си отглежда храната сам, няма толкова качествени земни площи. Решението по изхранването е ясно - океана може да изхрани две планети, но пък е замърсен от човешка дейност и кръгът се затваря.

28

123

преди 4 години

Храната не е това което беше преди 30 години. Сега има много химия в храната, което е в интерес на търговците и в ущърб на потребителите.

fallback