Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Законът за хората с увреждания трябва да се спазва, такъв какъвто е, и средните и големи компании се стараят да го прилагат. Компаниите имаха тримесечен срок, за да представят пред бюрата по труда бройки за наемане на хора с увреждания и от края на септември и началото на октомври започнаха проверките от Инспекцията по труда дали законът се спазва, каза Добрин Иванов, изп. директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), в ефира на Bloomber TV Bulgaria.

Oще по темата

От 2400 заявени от работодателите работни места за хора с увреждания, само 700 са заети и остават 1700 свободни. Някои компании не могат да отговорят на изискванията на закона и предпочитат да платят компенсационни такси в размер на 30% от минималната работна заплата. Другият вариант е те да купуват стоки и услуги от кооперации на хора с увреждания, в размер на двукратния размер на минималната работна заплата. Компаниите, които имат задължения по този закон, в България са малко над 5000 – големите и средни фирми. За 20 дни са проверени 900 от задължените лица от страна на Инспекцията по труда, посочи гостът.

"За устройване на работно място за човек с увреждане работодателят може да получи до 10 хиляди лева от държавата", каза Иванов.

Вижте целия разговор по Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

House M.D.

преди 4 години

Какви 10 000 го гонят този обратното на остър? Може би има предвид монголски тугрици...

7

Анонимен

преди 4 години

в цивилизованите държави НЯМА ТЕЛК НЯМА и инвалидна пенсия , всички са равни и работят според възможностите си . и в България трябва така , но друг е въпроса дали една бананова република може да осигури такива условия .а

6

Гоше

преди 4 години

Няма лошо. но нашите законодатели как си представят, че е възможно във всички фирми да се назначават хора с увреждане ей така, независимо от предмета на дейност и условията на работа.

fallback