Архив: Булфото

Нишата, освободена от британския туроператор "Томас Кук", неминуемо ще бъде запълнена от други фирми, но наместването на пластовете ще отнеме време и е твърде вероятно броят на летовници от Обединеното кралство у нас да намалее.

Фалитът ще има отражение върху българския туризъм и през 2020, а вероятно и през 2021 година, каза във Варна Атанас Димитров, съпредседател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация /БХРА/.

Още по темата

Той допълни, че в асоциацията имат сериозни опасения да не се стигне до междуфирмена задлъжнялост между хотелиерите, които са пряко потърпевши от фалита на "Томас Кук", и техните доставчици. Той посочи още, че много от българските партньори на компанията имат и банкови кредити, които трябва да обслужват.

Най-много хотелиери, работещи с британския туроператор, има в "Слънчев бряг" и "Златни пясъци", допълни другият съпредседател на БХРА Бранимир Миланов. Той изрази надежда, че няма да се стигне до фалити на български фирми.

По думите му обаче това до голяма степен зависи от държавата и мерките, които ще бъдат предприети в настоящата ситуация. Министерството на туризма има варианти да окаже подкрепа на засегнатите български хотелиери и това ще намали напрежението на пазара, посочи Миланов, цитиран от БТА.

Съпредседателите на БХРА участват в Годишната конференция на Балканския алианс на хотелиерски асоциации /БАХА/, която започна днес в курорта "Св.Св.Константин и Елена" край Варна. На форума присъстват представители на Сърбия, Черна гора, Косово, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Албания и България.

Акцентите в разговорите ще бъдат развитието на туризма в региона и възможностите за общи маршрути, разработени на основата на балканската кулинария.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase