Снимка: Reuters

1134 случая на морбили са регистрирани у нас от февруари до 8 август тази години. Това каза пред bTV бившият национален консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова.

Експертът беше катерична, че епидемията продължава да се разпространява и то в летния сезон, което не е типично за заболяването. Данните пък водят към изключително притеснителна статистика - на седмица се регистрират около 20 нови случая.

Още по темата

"Засегнатите в София-град и София-област са към 700. Предимно са деца до 9-годишна възраст - около 80%. Това означава, че тези деца не са ваксинирани. Факт е, че в България има епидемия от едно сериозно заболяване, което е ваксинопредотвратимо и аз бих искала да апелирам към всички да обърнат внимание на този проблем, защото това е истински проблем", обясни проф. Кожухарова.

По думите й, преди време България е била една от сертифицираните страни за това, че е преборила заболяването, но повторното завръщане на болестта у нас, показва, че имаме проблем с имунизациите.

Що се касае до регистрираната и в България, макар само с един официален случай, Западнонилска треска, експертът успокои, че няма място за тревога.

"За да се избегне потенциално заразяване, трябва да се използват репеленти, замрежване на прозорците и предотвратяване на фактори, допринасящи за събирането на комари, като например застоялата вода", предупреди тя.

Най-сериозното усложнение от заразата с вируса пък, може да засегне централната нервна система, което обаче, според специалистът, е изключително рядко.

"Може да стане смъртоносна в много редки случаи - под 1% при хората, при които въобще се развива това заболяване. Характерно за тази инфекция е, че е преобладаващата част от хората, като се срещнат с вируса, изобщо не реаграт по никакъв начин - няма никакво заболяване. Рискът е висок при хората над 60-годишна възраст", категорична беше проф. Кожухарова.

В същото време пред БНТ директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев обясни, че в цяла Европа случаите на заразени със Западнонилска треска са 46. 9 от тях са в Северна Гърция.

"Притеснителното е, че от началото на сезона от петимата починали от западнонилска треска - четирима са в Гърция, 1 в Румъния. Мерките, които трябва да се предприемат, са пръскане за комари и унищожаване на комарите във водоемите", каза той.

По думите му, в София мерките срещу комарите започват от края на март-април, за да се унищожат яйцата в заблатените места. Има екологични препарати, които унищожават само комарите и не пречат на пчелите.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase