fallback

Глобално социологическо проучване на "Галъп" показва, че българите са по-склонни да се откажат от парите и тяхната роля, спрямо много други държави. Около 70% от сънародниците ни са категорични, че биха отдавали по-малко значение на материалното.
Oще по темата
В "България сутрин" психологът д-р Пламен Димитров и социалният антрополог Валери Личев се обединиха около мнението, че хората, които се стремят към богатство се опитват да компенсират липсата на други свои качества.

Димитров бе категоричен, че богатството в човешкия живот се измерва не с пари, а със свободното време, което всеки може да инвестира в себе си и самоусъвършенстването си.

"Много от хората, които се стремят към богатство компенсират липсата на други свои качества. Времето не е пари, а живот. Свободното време, в което човек може да инвестира в себе си, е най-ценно. Има много богати хора, които споделят, че биха водили друг начин на живот, ако не бяха засмукани от водовъртежа на материализма", каза психологът.

Валери Личев пък обясни, че у нас хората отдавна са свикнали едни да бъдат по-привилегировани от други. Въпреки това житейското щастие няма как да бъде свързвано с много пари.

"Бих искал материалното да не е толкова значимо, но този въпрос минава през вътрешни механизми на самооценка. В България, още от социализма, хората са свикнали, че има равни и по-равни. След това бе така и в периода на прехода. Да свързваме проблема със щастието с материализма не е правилно. Има хора, които дори и в по-лошо материално състояние са били щастливи", обясни той пред Bulgaria ON AIR.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

Анонимен

преди 4 години

Като работя много -имам пари, но нямам време...като имам свободно време -нямам пари.. Това е живота тук...няма как да спестиш нещо...че да живееш добре независимо на колко години си...

30

Ани

преди 4 години

Всичко в умерени дози е добро. Аз речеля пари за да мога да задоволявам нуждите си и да мога да отделям за развлечения. Ако нямам какво да ям или ми е студено през зимата, за какво щастие може да става дума. Или ако присвоя като КН или Кривото Ленче и ме е страх от правосъдие, за какво щастие може да става въпрос?

29

Анонимен

преди 4 години

От 31, моя грешка и друга цел има също.Всеки дето се издигне малко над блатото от простотия материализъм кривотия и опити за налагане над другите без никакви основания да бъде дръпнат обратно в блатото.На тоя фон се развива и един псевдопатриотизъм дето ми проуча на един виц.Дето един *** показал на сина си външния свят и когато той го питал защо живеят в тая смрадлива дупка бащата *** казал родина синко.Стават все по-жалки.Че и за важни се имат, а света им се смее със *** си.

fallback