Държавната администрация има нужда от висококвалифицирани специалисти в IT сферата, за да се справи с пропуските си, смята Милчо Хекимов от Българската асоциация на сертифицираните етични хакери. Според него в помощ могат да ѝ бъдат т. нар. "бели" хакери.

Още по темата
"В интернет има такива като нас, които имат цел и идея да тестват системите, за да покажат на собствениците им слабостите, а не да ги показват на широката аудитория", коментира той по повод скандала с източването на лични данни през НАП от последните дни.

Подобни действия се считат за незаконни, освен ако нямат предварително сключен договор или писмено споразумение за позволение да се извършват.

"Това със сигурност не е етично хакерство - най-малкото, защото няма подписан договор с НАП и не са уведомени съответните органи. Данните не бива да бъдат споделяни с други лица, които не са в рамките на споразумението", обясни Хекимов.

Според колегата му Павел Георгиев подбудите на "черните" хакери са много: заплаха, политически натиск, изнудване. Целта им е да се изявят пред широката аудитория и да станат известни в интернет, отбеляза той пред Bulgaria ON AIR.

"Идеята е да се чуе, че има бели хакери, да се даде гласност на това, че не всички хакери са лоши. Хората, които се занимават с оценка на сигурността, могат да бъдат открити в интернет", подчерта Хекимов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase