Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Управляващите си играят с нервите на медиците и няма как да има качество на услугите в сектора без да се повишават цените, без да се увеличава вноската, без да се свива основният пакет, без да се заплаща цялата извършена вече дейност. Това се казва в становище на БЛС относно концепцията на здравното министерство за нов модел, който предвижда частни застрахователни фондове да се конкурират със здравната каса за основния пакет на лечение, който се покрива от задължителната здравноосигурителна вноска, която е в размер на 8%.

Концепцията реше представена на министър Кирил Ананиев в понеделник.

Oще по темата
В становището си БЛС приветства опитите за реформа от страна на здравното министерство, но отбелязва, че са закъснели.

Според лекарския съюз в концепцията липсват реални разчети, прогнози, оценка на риска и на въздействието.

Критиките на БЛС са насочени към това, че се предвижда да се оперира със същите средства, с които разполага в момента системата у нас, предлагайки обаче те да се разпределят между няколко платци.

Недопустимо е правото на пациента да избира кой да го лекува да бъде изместено от избора кой да финансира лечението му. Неоспоримо предимство на здравната система у нас е бързият и лесен достъп на пациентите до здравни грижи – предимство, което предложената концепция отнема безалтернативно, пише в становището на съюза.

БЛС категорично се противопоставя на опитите съсловната организация да бъде извадена от процесите на формиране и договаряне на здравни политики у нас.

БЛС е категоричен, че ако предложената концепция влезе в сила, основният пакет от медицински дейности трябва да бъде придружен с рамково договаряне за основни минимални цени, които трябва да бъдат гарантирани на доставчиците на медицински услуги. Съсловната организация остро възразява срещу идеята отделни лекари – общопрактикуващи, лекари от специализираната медицинска помощ и отделни болници да се договарят самостоятелно с много по-мощни от тях структури, каквито са застрахователните фондове.

Предлаганата концепция за Нов модел на здравеопазване няма да реши основните проблеми, свързани с кадровия дефицит и неравномерното разпределение на здравни услуги в страната, които категорично са приоритет на държавата, смятат от лекарския съюз.

Становището на БЛС е, че демонополизация на НЗОК, чрез разпределяне на равни вноски от обществения ресурс между отделните платци за всеки записан здравноосигурен гражданин, без прилагане на механизъм за изравняване на риска, няма да създаде равнопоставеност и конкуренция, а ще доведе до нови дисбаланси в системата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

47

Х

преди 4 години

Чудят се как да скубят пари за здраве от бедното население, а в същото време многобройната армия от държавни служители не плащат и стотинка. Точно от тях би т/ о да започне здравната реформа. Тези хора декларират хиляди и милиони в сметките си, съревновават се да купуват скъпи луксозни имоти, а не си плащат вноските за здраве.

46

Анонимен

преди 4 години

Ще се сключват договори между картелни застрахователи и частни болници. По техни картелни цени. Здравните заведения ще бъдат разпределени феодално и всеки ще плаща на своите картелни болници и специалисти. Пациентът ще следва парите на фонда към неговата болница. Ще се източват парите от вноските, първо от застрахователя, след това от частната му болница. Това се знае и се цели от лобистите и техните задкулисни господари. Желаят те да командват парите, не пациента.

45

Анонимен

преди 4 години

До Анонимен 44=====================Да ама никой не може да накара лечебното заведние и специалиста да сключат договор с фонд. И тогава пациентът ще си плати кеш и после ще си търси парите от фонда.

fallback