Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

В последните дни се доказа красноречиво, че с еднакъв почерк педофили и радикални групировки могат да вербуват и обработват психологически своите жертви, като активно използват инструментите и тайните врати на "тъмната мрежа". Как младите могат да попаднат в така наречения "darknet"? Темата коментира експертът по киберсигурност Любомир Тулев.

Oще по темата
"Първоначалният контакт на педофилите и тези, които искат да радикализират младите хора, е много близък. Подходите им са сходни. Самото дете трябва да покаже индикации, че е уязвимо. А това се случва, когато то започне да търси в социалните мрежи по ключови думи и хаштаг теми, които за него представляват интерес. То оставя следа по този начин. А от другата страна на мрежата има точно такива хора, които търсят такава информация", обясни Тулев.

По думите му следващата стъпка е установяване на контакт с жертвата, което изисква месеци - както в случая с пловдивското дете. Експертът поясни, че на този етап не става въпрос за радикални действия, а за печелене на доверие, което може да продължи 6-7 месеца.

Експертът по киберсигурност допълни в студиото на "България сутрин, че след като е установена тази връзка, комуникацията преминава в криптирани таб приложения. А такива са апликации като telegram - най-често използваната за тази цел, whatsapp, viber, messenger. Само че whatsapp не е сигурна комуникация за терористите, тъй като е част от портфолиото на Facebook.

По думите на Тулев, терористите предпочитат telegram за да са по-сигурни, че информацията им няма да бъде проследена. Специалистът обясни, че педофилите също много коментират помежду си и си помагат как да опазят информация от службите.

На въпроса дали може да бъде локализиран вербовчикът, той даде положителен отговор, тъй като по думите му България като част от Интерпол, позволява българските полицейски служби да поискат информация и дори задържане на дадено лице в определената държава.

Тулев сподели пред Bulgaria ON AIR, че е имал стотици случаи от целия свят на такива хора, предприемащи действия на територията на България, както и обратното.

Той обясни, че "тъмната мрежа" представлява "мрежа в мрежата", сваляне на определена апликация, която е част от "дълбокия интернет" и в тази специфична затворена мрежа може да се открие всякаква информация, също така позволява свобода на словото.

"Изграждането на антитерористични центрове в България е стъпка в правилната посока. Тя трябва да спомогне за комуникацията вътре в страната, да може службите и неправителствените организации да комуникират по-лесно. България вижда, че наред с другите държави няма как да изостанем от тези течения. Всичко вече се свързва в интернет.", смята експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

човек

преди 4 години

Свещен Гущер казва самата истина!Има много общо между ислямските терористи и агентите от руските тайни служби.Това неволно поражда съмнението, дали пък ислямските терористи не са подготвяни именно от руснаци? Или както се изразяват криминалистите, трябва да търсим кой има мотив. Кой има мотив от отслабване на Европейския Съюз?Няма да отговоря, въпросът беше риторичен.

9

Анонимен

преди 4 години

Не е ли забавно, че и ислямистите и педофилите не харесват фейсбук и туитър точно както тукашните форумци, но за сметка на това използват мрежата на някакъв руснак като най-надеждна. От това по-голямо признание не знам.

8

До свещен гущер

преди 4 години

Да руснаците също имат подобни вербуване, едни неномалници руснаци създадоха игра син кит която се състои от предизвиква, и стига до крайности, предполагаем се също че някакви руснаци са вербува ли избирателите на САЩ но се оказа че не са руснаци а англичани.Никои не твърди че само американците и ислямските народи използва вербуване по Интернет.

fallback