Снимка: Reuters
fallback

След аварията в Чернобил войниците в българската армия са хранени с военните запаси, а заповед за това идва почти веднага след инцидента от министъра на народната отбрана генерал Добри Джуров.

Без обяснения защо, на командния състав се разпорежда да преустанови храненето на наборната войска с пресни зеленчуци – марули, спанак, лук, чесън. Забраняват се млякото и прясното сирене, разказа в интервю за Радио Стара Загора генерал Димитър Димитров, бивш командир на Втора тунджанска лека пехотна бригада в града. По време на ядрената катастрофа, която стана отново актуална покрай хитовия сериал на HBO "Чернобил", той е началник-щаб на 49 полк в Симеоновград.

Oще по темата
Освен това от София е разпоредено войниците да не сядат и да не лягат по земята и тревата на открито. Обичайното замерване на радиацията, което по това време се извършва във всяко поделение на 8 часа, става на 4 часа, гласи още заповедта на генерал Джуров.

Заснето на видео от дрон: Как изглежда Припят днес?

"Официално никой не ни каза причината за тази заповед. Но офицерите бързо се досетихме каква може да е причината с тази точка за промяна на честотата на замерване на радиацията. В България към този момент имаше 273 пункта за замерване на радиацията, което ставаше 3 пъти на ден по принцип", сподели генерал Димитров.

По думите му, при замерванията отначало не е имало нищо тревожно – до около 1 май. След това обаче пунктовете са започнали да отчитат на определени места радиация.

"Около седмица мерихме на 4 часа. В началото нямаше нищо, но после, явно облакът беше достигнал страната, ни заповядаха да мерим на 2 часа. А на два часа по плана за бойна готовност се мери, когато има опасност от военна агресия или вече има започнати бойни действия“, разказа генералът.

"Приборът за измерване се вади от машината и се замерва по земята. На ниво 15-20 сантиметра от земята радиация има. Но когато уредът се вдигне, например на половин метър и нагоре, е чисто – това значи, че тя е паднала долу. Свали я дъждът, иначе щеше да си мине облакът през България и нямаше вероятно да има нищо“, смята генералът.

Официалното съобщение за аварията в Чернобилската електроцентрала пристига близо месец по-късно.

"Ние правихме всичко необходимо, за да бъде войската запазена. А вече чрез нас тази информация до голяма степен се получи сред цивилното население", разказа спомените си за събитията преди 33 години генерал Димитров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

301

vlady

преди 2 години

До ИвановВВЕР е далеч по-безопасен реактор - при повишаване на температурата мощността намалява, тъй като се влошава забавянето на неутроните поради изпарението на водата и се увеличава поглъщането им поради увеличената концентрация на борна киселина и при подобен експеримент ще спре аварийно - пробвано е в Арменската и Колската АЕЦ в бившия СССР.

300

vlady

преди 2 години

До АнонименОще 1975г. РБМК в Ленинград не избухва по чудо, същото се случва в Чернобил 1982г. и Игналина 1983г. Тези аварии не са анализирани и опасните конструктивни недостатъци на реактора не са отстранени и така се стига до аварията в Чернобил. Едва след нея са взети мерки въпреки, че още 1975г. е бил ясен рискът от тежка авария.

299

...

преди 4 години

Хайде да видим колко човека ще кажат, че правителството реално не е направило супер противната постъпка да не обяви на време на народа какво се е случило. Няма значение какви са последствията. Можело е или да кнформират хората или да рискуват хората да си увредят здравето в пъти повече от колкото ако се вземат елементарни предпазно средства. Избрали са воторото. И ако Русофилите се върнат на власт, пак биха го избрали!

fallback