Снимка: БТА
fallback

На Балканите знаем колко страшна може да бъде историята, когато един народ се изправя срещу друг. Когато велика сила диктува чужди интереси и сблъсква хора, които до вчера са били съседи, подавали са си ръка в добро и лошо.

Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на Националния младежки събор "Илиева нива", който се състоя за 22 пореден път в едноименната местност край село Глумово, община Ивайловград, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Йотова е заявила още, че днес българската държава показва на цяла Европа колко важни са Балканите за нея.

"Тук имаме мир, да живеем в разбирателство и заедно да градим бъдещето", е подчертала Илияна Йотова. Тя е посочила още, че добросъседството означава и справедливост, и решени проблеми.

"За тракийците повече от 100 години няма справедливост и българската държава трябва да постави твърдо въпроса пред турската за обезщетенията на тракийските бежанци", е подчертала Илияна Йотова, цитирана в съобщението.

По думите й единението е най-голямата почит за паметта на тракийските деца.

"Ние трябва да бъдем гарант за щастливото детство и успешното развитие на нашите деца. Нека в името на тях да не отмъщаваме, но да помним историята. Да не забравяме, че мирът и човешките права не са веднъж завинаги дадени, за тях трябва да се борим всеки ден", е заявила тя.

Организатори на събитието, което събра от цяла България потомци на тракийци, са Община Ивайловград и Съюзът на тракийските дружества в България.

"Тук, в небето над тази земя са ангелите на над 200 деца, чиито живот бе отнет без време. Коя е тази политика и власт, която може да оправдае това, което се е случило тук преди 106 години - съсечени деца и майчини писъци. Отговор ще продължаваме да търсим, но нашето присъствие днес е завет никога повече да не го допускаме", е изтъкнала в словото си вицепрезидентът.

Илияна Йотова е заявила, че в българската история 1913-а е изключително трагична година заради погубения живот, но в същото време - величава заради неговата сила, заради вярата, заради любовта към род и родина.

Йотова е благодарила на Съюза на тракийските дружества в България, който с активната си дейност поддържа жива паметта за тези събития.

За подкрепата и отдадеността на тракийската кауза председателят на Съюза на тракийските дружества Красимир Премянов е връчил на вицепрезидента Илияна Йотова почетен знак по повод 175-годишнината от рождението на Капитан Петко Войвода.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

72

справка

преди 4 години

До ЩирлицИсторията на България след 1944г.- ескалацията на турското робство - т.н.

71

малко спомени

преди 4 години

До класическа хваткакато студент в последния семестър всички колежки забременяваха и се дипломираха.Даже още в първия семестър търсеха гражданчета, женеха се и преминаваха задочно!Ректора ги женеше загазилите момчета под заплаха за изключване.В армията забременели ходеха при командира да ги жени под заплаха за трибунал....Дипломирайки се селянките се женеха за първия срещнат гражданин .Така се отърваваха от разпределение в делиормана и после се развеждаха-гражданки!

70

класическа хватка

преди 4 години

До ЗНАЕТЕ ЛИчупи-купи- който се хване - на прокурора да избира сватба или затвор, издръжка!след това ги забраниха абортите и конфискуваха инструментите на гинеколозите.При извънбрачна бременност насила се женеха да за не се развалят семейства....Много селянки като Йотова така си уреждаха жителството с първия срещнат гражданинПо тази причина селата се навъдиха много стари ергени - не останаха жени

fallback