Снимка: БулФото
fallback

България трябва да направи час по-скоро качествен скок в дигиталните умения на работната сила. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на национален дискусионен форум "Бъдещето на труда и младите хора", съобщава БТА.

"България свети в червено по отношение на дигиралните умения - според Европейския семестър това е една от петте ключови области, в които сме в критично състояние" - коментира Димитров.

Oще по темата

Решението, според Димитров, е създаване и институционализиране на секторните фондове за квалификация и преквалификация, пилотното им въвеждане чрез пари от ОПРЧР и след това развитието им като основен финансов инструмент, който финансира ученето през целия живот.

Друго искане на КНСБ е създаването на национална програма за базови дигитални умения за всички около 3 милиона работищи българи, чрез европейско финансиране.

"Казахме вчера на Мария Габриел, ще кажем и на Елена Йончева, на всички, които ще ходят в европарламента - да не ходят на разходка, а да отидат, за да доведат един милиард евро - по 300 евро за всеки работещ за базови дигитални умения" - посочи Димитров.

Според него в бъдеще ще се търсят квалифицирани работници, които да управляват цялата система на машините, както и такива с ниска и почти никаква квалификация, които да "натискат пет копчета".

В същото време средносрочните прогнози на Министерството на труда и социалната политика показват, че през следващите десет годинище се търсят все повече работници със средно и средно техническо образование, което, по думите на Пламен Димитров, означава допускане, че ние се примиряваме, че оставаме в технологичния заден двор на Европа. Той изрази надежда прогнозата да бъде драматично променена, ако у нас влезе завод на "Фолксваген".

На форумът присъства и зам.-министърът на труда и социалната полтиика Султанка Петрова, която припомни, че прогнозите са, че цели 65% от децата, които сега почват образование, ще работят напълно нови професии, които не познаваме.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

39

Анонимен

преди 4 години

Голям смях - синдикатите, които паразитират на гърба на държавните фирми, се сетили, че липсват дигитални умения. А големият зор са тези 1 милиард, за които си точат зъбите.Добре, че не предете в ИТ фирмите. То не е като да работите с неграмотници в предпенсионна възраст.

38

Анонимен

преди 4 години

Единствения стабилен начин за развиване на "дигитални умения" е да се учат алгоритми от ранна детска възраст. Ако се учат конкретни продукти няма да е от полза, а само харчене на пари. Защото продуктите се менят за 5 - 6 години фундаментално. Ако има разбиране какво стои зад продуктите, а то е именно алгоритми, тоест ако има изградено алгоритмично мислене, адаптацията към новите продукти ще е много по - лесна. Обаче никой няма да го направи. В Китай направиха нещо подобно.

37

Смешник

преди 4 години

Пламка махай се ***

fallback