Архив: Булфото

От началото на годината има установени повече от 13 000 случая, в които водачи управляват след употреба на алкохол, около 4500 са случаите с прекратени регистрации.

"Характерното е, че в такива случаи служебно се прекратява регистрацията на автомобила. За управление на превозно средство след употреба на наркотици са установени 3000 случая", обясни пред Bulgaria ON AIR инспектор Илия Георгиев от Главна дирекция "Национална полиция".

Още по темата

По неговите думи в сравнение с миналата година, за същия период има известно увеличение.

При отказ на водачите да дадат проби за алкохол или наркотици се предвиждат най-тежките наказания. При всички случаи се отнема свидетелството за правоспособност.

"Не можем да установяваме степента на въздействие на наркотика, който е приет. Защо са толкова много на брой? Защото Пътната полиция увеличи контрола над тези водачи", коментира Любка Маринова от Асоциацията на пострадалите при катастрофи.

Според нея обаче може би не това е основната причина за катастрофите в страната ни. Тя обясни, че пътните полицаи са добре оборудвани с инструменти за установяване на нарушения, но с тях могат да работят само тези, които са преминали курс за това.

Руслан Баждеков от Института за пътна безопасност коментира, че проблемът е много сериозен, защото новите правила за пътна безопасност са много по-важни от детайлите.

"Системата, която е изградена е архаична и има неясни отношения между институциите, отговарящи за пътната безопасност, а и нихилизъм на населението към пътните знаци", посочи той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase