Снимка: архив, БулФото

54% от населението в България използва за отопление дърва и въглища, 28,6% - електричество, 15 на сто - централизирано топлоснабдяване. Данните обявиха от Института за енергиен мениджмънт.

Газоразпределителната мрежа не се използва в пълния й обем. Макар че около 10% имат достъп до природен газ, само 2% използва природен газ за отопление, съобщи Иванка Диловска от Института по време на дискусия в София.

Тя допълни, че между 77-82% от общите емисии на фините прахови частици са в резултат от битовото отопление за периода 2011-2016 г. През 2016 г. този процент е 55,5, предимно от изгарянето на дърва и въглища.

През 2016 г. средно за година в България непланираните прекъсвания на тока са били около 113 минути, планираните са били около 170 минути годишно, предаде БТА. В Дания, Германия и Люксембург са били с най-малко непланирани прекъсвания на тока, защото в тези страни имат най-голям брой подземни кабели

Междувременно индустриалните федерации на КТ "Подкрепа" организират протест в София в защита на добива и преработката на български лигнитни въглища. В протестното шествие се очаква да се включат около три хиляди души, съобщи на пресконференция в централата на синдиката Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа".

В началото на декември в Катовице, Полша ще се състои 24-та Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата. Очакваме и настояваме правителството да изготви Национален план за климата и енергетиката, отчитащ реалността в енергийния сектор и последствията за българската икономика. В момента България няма Национална енергийна стратегия и програма за бъдещето за развитието на отрасъла, заявяват от синдиката.

ЕК да прилага диференциран модел към отделните държави, спрямо тяхното състояние и перспективи за развитие, настоя Манолов. В България основен източник на енергия е АЕЦ "Козлодуй", а ТЕЦ-овете помагат, когато потреблението се увеличи и ако те спрат, може да има недостиг, защото няма и откъде да се внесе енергия, допълни президентът на синдиката.

Протестното шествие ще мине през централата на Европейската комисия, Министерството на икономиката, Президентството, Министерския съвет и КЕВР, Министерството на енергетиката и МОСВ.

Цената на електроенергията се увеличава, но цената на въглищата не се вдига, заявиха от синдиката. Ако мините не могат да произвеждат въглища, то и ТЕЦ-овете не могат да работят, посочиха от КТ "Подкрепа".

В България почти половината от електроенергията се произвежда от въглища, местно производство. Намаляването на тази икономика ще ликвидира изцяло български бранш, в който са заети общо 150 хиляди души, заявиха от синдиката. Протестът е планиран за 29 ноември.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase