Снимка: архив, БулФото
fallback

Изпратеният от президентската институция сигнал до прокуратурата за нарушения в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) няма отношение и не е послужил за започване на разследването, по което обвиняем е Петър Харалампиев.

Това съобщават от пресцентъра на прокуратурата.

Oще по темата

Писмото до главния прокурор е постъпило на 20 март миналата година и е било изпратено от главния секретар на президента. С него е изпратен сигнал, получен в администрацията на президента на 09.03.2017 г.

Сигналът е бил подаден от лице, заемащо тогава длъжността директор на дирекция "Българско гражданство" в Министерство на правосъдието. В него се излагат твърдения за закононарушения в МП и в ДАБЧ, свързани с процедурите по предоставяне на българско гражданство.

Изложени са и множество твърдения за "репресивна политика" на служебен министър на правосъдието, както и на министъра – негов предшественик, по отношение на служителите в дирекция "Българско гражданство", уточняват от държавното обвинение.

Претендира се разпореждане на "ревизия" на работата на министъра на правосъдието за периода юни 2016 г. – януари 2017 г., поради решения на Съвета за българско гражданство, взети в нарушение на закона. Към сигнала до президента от подателя му са приложени подадени вече сигнали до министър-председателя и до ДАНС.

С постановление от 31.03.2017 г. на прокурор от ВКП, на ДАНС е възложена пълна проверка по изпратения сигнал. В хода ѝ са изисквани документи и са снемани обяснения от бивши министри и заместник-министри на правосъдието, от бивш председател на ДАБЧ и от множество други длъжностни лица.

Това е наложило удължаване на срока на проверката, като по нея, на 05.06.2017 г. е постъпил нов сигнал от същия подател с оплаквания за упражняван натиск и осъществяване на незаконосъобразни действия, свързани със служебното й правоотношение, от страна на заместник на министър-председателя.

И този сигнал е бил предмет на проверка от ДАНС. Заключенията от представените от ДАНС справки за резултатите от проверките са за липса на данни за извършени престъпления. С постановление от 25.10.2017 г. прокуратурата е отказала образуване на наказателно производство.

От изявленията на вицепремиерите Красимир Каракачанов и Валери Симеонов тези дни стана ясно, че подалата сигнали е Катя Матева, бивша шефка на Дирекция "Българско гражданство" в Министерството на правосъдието.

Според Каракачанов тя спирала производството на български документи за издаване на паспорти. Симеонов пък заяви днес, че не успял да установи фактите в сигнала й, но го препратил до компетентните служби.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Анонимен

преди 5 години

Е и?Заловиха ги!Кой каквото си е надробил да си го сърба!Видно е,че са прекалили,морал под нулата!Все пак г- жата на Лукарски е уволнена,и може да ги приказва всякакви и възползва от фактите и политически!Според мен и тя се увлече.Но няма спор ,че са ставали безумия с документите,от това което показаха!

15

Анонимен

преди 5 години

Днес се оказва ,че тази форма на КОРУПЦИОНЕН сбор създаден от Собственика на ГЕРБ 2010 г. е извършил хиляди престъпления . Всички сигнали подадени от Украйна , Македония , Молдова , президент ...............са стопирани от прокуратурата ?!!! Франция и тя горката е ударила на ....БОКО !

14

Въпрос

преди 5 години

Ако някой пише сигнали до всички институции, а след проверките, съответните органи не установят доказателства за нарушения, не би ли следвало авторът на сигнала да носи отговорност за неверни твърдения?Сигурно звучи наивно, но все пак като се замислиш кой може да разиграва всички и когато се окаже, че е клевета просто да се завърти на другата страна сякаш казва: -Е, поне опитах!?

fallback