Петя Аврамова и Томислав Дончев. Снимка: БТА
fallback

Вицепремиерът Томислав Дончев съобщи, че от началото на следващата година възлагането на обществени поръчки ще става изцяло по електронен път.

В началото ще е предизвикателство, но след няколко месеца активна употреба ще улесни всички, каза Дончев по време на дискусионен форум "Строителството през 2019 г. - перспективи и предизвикателства".

Той призова възложителите да възлагат умно, което според него означава, че трябва да се има предвид не само цената, а да се мисли в перспектива от няколко години какви ще са разходите за експлоатация и поддръжка.

По думите на вицепремиера най-малодушният подход е възлагане на най-ниска цена. Този подход е сигурен, но добавената стойност от него е относително ниска, добави Томислав Дончев, цитиран от БТА.

Регионалният министър Петя Аврамова заяви, че се очаква строителство да бъде един от моторите на икономически растеж през 2019 г., защото ще се запазят добрите темпове на развитие в секторите "изграждане на жилища" и "инфраструктура".

2019 г. ще е ключова и за пътното строителство, каза министърът и изтъкна, че водещ приоритет остава безопасността на пътната инфраструктура.

Тя информира, че от началото на месеца се работи по нормативни промени за гаранционните срокове за ново строителство и при ремонти на пътища.

Предлага се средно между две и три години да е увеличението на гаранционните срокове на отделните видове строежи, съобщи пред журналисти председателят на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" Светослав Глосов.

В пътната инфраструктура не може да се заложи по-голям гаранционен срок от експлоатационния на даден материал, изтъкна Глосов.

Например износващият слой на асфалтовата настилка има между 6 и 8 години експлоатационен срок. Няма как да сложиш гаранционен срок от десет години, обясни той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

ПЪТ 813 с ДУПКИ

преди 5 години

ПЪТ 813 С ДУПКИ САМО ОТ ГЕРБ И БСП И АТАКА И БЗНС

9

лекар

преди 5 години

И дали в правителствена,МВР,и ВМА се закупуват апарати и консумативи според този закон???Обзалагам се,че не е така.С този закон направо в средновековието ни върнаха.Защото като се изпотрошат измислените китайски апаратури започваме по алгоритмите от 18 век!Ако така я караме ще взема пиявици да отглеждам и с тях да лекуваме!

8

лекар

преди 5 години

Заради законът за обществените поръчки се купува всичко най евтино и при нас резултатите са трагични!Като се почне от най евтините линейки дето ги бутаме през зимата,китайските ЕКГ-та,монитори,дефибрилатори,перфузори,най евтините абокати дето не са по лев,а по 50 стотинки и от 3-2 не струват.Всичко е ужасно!Ако не се спази този зкон на помощ идва Генка Шикерова,прави репортажи как можело да се купят 2- 3 пъти повече апарати .Знае ли тя,че евтините китайски апарати дори не си издържат гаранцията?

fallback