fallback

Историците казват, че Независимостта на България е един нов-стар празник, други пък спорят, че това е национален празник на страната ни, а за трети това е просто един почивен ден.

Кой е националният празник на страната ни и къде е истината в дебатът на историците – в предаването "Директно" по телевизия Bulgaria ON AIR коментира историкът доц. Валери Колев.

"Тези неща са регламентирани в законодателството. Може би 90% от държавите по имат един ден, който е обявен за Национален празник. Останалите са просто официални празници – неработни дни. В този смисъл при нас е съвсем ясно, че 3 март е Националният празник", заяви в студиото историкът.

В много държави, обаче, именно Денят на независимостта е обявен за Национален празник. Трябва ли страната ни да мисли в тази посока или 3 март твърдо остава датата, която е по-правилна от историческа и политическа гледна точка?

"Тези, които са се освободили, наблягат на Независимост и Освобождение, както е в нашия случай. При монархиите обикновено Националният празник е свързан с рождения ден на държавния глава", коментира още доц. Колев.

Когато говорим за Деня на независимостта в България, обаче, нещата придобиват малко по-различен аспект. Много хора са на мнението, че тази дата не е особено важна за страната ни от историческа гледна точка. Как историците коментират историческата дата?

"Независимостта за страната е както свободата при обикновения човек. Когато една държава е независима, тя става пълноправен член на световното семейство. Когато България е станала независима в доста далечната 1908 г. може би 2/3 от държавите в света не са били независими – по-голямата част от тях са били колонии", сподели още историкът.

Около българският Ден на независимостта има много факти, които голяма част от народа не знае. Освен това, празникът е и отричан поради една или друга политическа или идеологическа причина още от 1944 г. до 1998 г.

Каква част от историческите факти познаваме и колко голяма част от тях са били пренебрегвани в този период? Можем ли днес в 21 век да се наречем изцяло независима държава? 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

52

Запознат

преди 5 години

До dk--53;В държавен в-к бр. 2 от 1884 г е поместен указ 1144 на княз Батенберг; Да се изплати на руската ОКУПАЦИОНА ИМПЕРАТОРСКА армия сумата от 10 618 250,43 = 32,5 тона злато.Същата сума трябва да плати и Ист. Румелия или сума = 65 тона злато. Да ви е честитоо "безкористното" освобождение. Нашите Опълченци спряха Сюлейман . Те спасиха Б--я . Те спасиха Русия и руската армия от ПОЗОР. Руските жертви са 11000 и от раните си умират и общо са 22 391.Нашите са 35---40 000.Заради Гурко убив.15000

51

Запознат

преди 5 години

До До Запознат--48;На Цариградската конференция ни гласуваха Автономия и 175000 кв. км. територия. На 15.01.1878г Граф Игнатиев се среща с Митхад Паша,велик везир на Турция , и проваля конференцията.Русия идва заради проливите а не заради нас. Чети писмата на Татишчев до Александър 3 и писмото на Александър 3 до Ген. Обручев. Руското робство е по страшно от турското, Изпитахме го и след ДЕВЕТИ.

50

Анонимен

преди 5 години

Независима България? Протекторатът България се управлява от Н.Пр. Ерик Рубин, а по-често от някой от неговите заместници. Преди него беше един г-жа с мъжка фасада, който ходеше със съпруга си и се гордееше с това. А много по-рано от г-н Пардю, който изглеждаше наистина като стегнат войник. Имаше и една дама, която излизаше от рамките на образа на краварката - фина жена, която ходеше да слуша класическа музика в зала "България".

fallback