Снимка: Dnes.bg
fallback

КНСБ иска скок на заплатите, така че след четири години - през 2022, България да е достигнала 60-процентния праг от средноевропейските доходи без паритетна покупателна способност.

Така че настоява за над 1 милиард лева допълнително за заплати в бюджетната сфера през следващата година.

Oще по темата
"Финансовият министър твърди, че над една трета от тези средства са осигурени за средното образование. Останалите средства са за области, направления, каквито са здравеопазването, агенциите по заетостта и за социалното подпомагане, НАП, НОИ, които имат важни за държавата функции, за хората, които работят там и са наши синдикални членове“, каза лидерът на КНСБ Пламен Димитров.

Според него, това означава увеличаване на заплатите с 10-12, а някъде и с 20 процента.

"Ако следваме това и властта чуе и продължи стъпката от тази година, 60-те процента, за които говорим са постижими.
Кога можем да влезем в еврозоната? Неписаният закон е, когато стигнем тези нива, заяви Димитров.

"Дори да ни допуснат в чакалнята на еврозоната догодина, както се твърди в момента, ще ни държат там, докато стигнем и минем 60-те процента както в БВП, така и на доходите. По отношение на БВП в момента сме на 51 процента, а по доходи - 46 процента".

По думите на Пламен Димитров, КНСБ е един от малкото последователни противници от момента на лансирането, въвеждането и приложението на плоския данък в България.

Според него необлагаемият минимум в размер на минималната работа заплата означава, че няма да се плащат данъци, а ще се плаща само лична осигуровка.

"Този, който получава 1000 лева работна заплата, няма да плаща 100 лева данък, а ще плаща 50 лева, тези 500 лева ще му бъдат приспаднати. Това се отнася за всички работещи. Колко ще струва това на бюджета - между 800 милиона и 1 милиард лева. Толкова държавата ще остави в джоба на българите. А това означава пряко увеличение на доходите на хората. Този милиард няма да остане в банковите сметки, а ще влезе обратно в потреблението", обясни Димитров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Malian

преди 5 години

В държавния сектор единствената удръжка на служителите е ДОД за разлика от нас ,които работим в частния сектор и всеки месец плащаме 3,2% здравна осигуровка и 10,58% ДОО пенсии, след приспадане на тези удръжки 10% ДОД. ПИТАМ КНСБ ЗАЩИТАВА ВСИЧКИ РАБОТНИЦИ И СЛУЖИТЕЛИ ИЛИ Е СИНДИКАТ САМО НА ДЪРЖАВНИТЕ. Понеже по всичко личи ,че КНСБ защитава само държавната администрация нека се преименува в КОНФИДЕРАЦИЯ НА НЕЗАВИСИМИТЕ СИНДИКАТИ В АДМИНИСТРАЦИЯТА.

14

???

преди 5 години

Около 437 хил. човека са на заплата в бюджетния сектор. От тях около 105 хил. са в администрацията. Останалите служители на бюджетна издръжка са лекари, учители, военни, полицаи, назначените в областните и общинските администрации. Тук някакви силно протестират, че плащаме заплати на лекари, учители, ..... В частния сектор работят над 1,7 милиона, а в обществения сектор има и такива, които не са на бюджетна издръжка, например работещите в ТЕЦ Марица изток 2 и много други такива.

13

И тия са за бой!

преди 5 години

А минималните заплати?! А намалени на депутатските заплати! Мая Манолова да даде на съд правото на депутатите сами да си определят заплатите както и НСИ за манипулиране на Средната РЗ!

fallback