Снимка: архив, Булфото
fallback

Около 33 на сто от българските домакинства или почти всяко трето домакинство у нас се състои от самотен българин, показват данни от анализ на Евростат за процента на самотните домакинства в ЕС през 2017 г.

Подобна тенденция се наблюдава в целия Европейски съюз - почти една трета от домакинствата там са били от възрастен човек без деца, отчита анализът.

Според данни от последното преброяване на НСИ у нас има тенденция към увеличаване на броя на едночленните домакинства. През 2001 г. те са били около 660 хиляди, през 2011 г. - около 900 хиляди, а днес надхвърлят 1 милион от общо близо 3 милиона домакинства у нас.

Най-голям е бил относителният дял на едночленните домакинства в област Велико Търново - 38 на сто и София-град - около 36 на сто.

Най-малко едночленни домакинства са регистрирани в област Кърджали - около 22 процента.

Половината от едночленните домакинства у нас се състоят от неработещи лица или пенсионери. Домакинствата с 1 пенсионер са позиционирани около 46 на сто в градовете и около 72 процента - в селата.

Големият брой едночленни домакинства, състоящи се от едно лице на 65 и повече години, поражда и редица сериозни проблеми в обществото ни, свързани с разкриването на служби за социално и здравно подпомагане на тази категория домакинства.

Освен това приблизително във всяко 12-то едночленно домакинство у нас лицето е с намалена работоспособност или признато трайно увреждане, сочат данните на НСИ, цитирани от БТА.

Всяко трето домакинство в ЕС е било от едно лице

Последните статистически данни за размера на домакинствата в ЕС показват, че през 2017 г. около една трета от домакинствата в държавите-членки са били от един възрастен без деца или всяко трето домакинство в ЕС е било на самотен европеец.

Най-висок е бил делът на самотните едночленни домакинства в Швеция - над 50 процента.

Домакинствата от едно лице в Дания, Германия, Литва, Финландия и Естония съставляват между 40 и 45 процента от домакинствата в съответните страни.
Най-нисък е бил делът на едночленните домакинства в Малта - под 20 процента.

Страни с нисък дял на едночленните домакинства са още Португалия, Хърватия и Словакия - по 23 на сто, Полша - 24 на сто, Кипър - 25 на сто и др.

Според данните на европейската статистика през 2017 г. в ЕС е имало над 220 милиона домакинства, като 33 процента от тях са били от едно лице, което представлява и най-често срещаният вид домакинство в ЕС.

Следващата конфигурация на вид домакинство в ЕС е двойка без деца - около 25 процента от всички домакинства в ЕС.

Третият най-често срещан вид домакинство в ЕС се състои от "двойка с деца", от които през 2017 г. в ЕС е имало 44,3 милиона или 20 процента от всички частни домакинства, отчита Евростат.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

36

Анонимен

преди 5 години

Явно никой от вас незнаен какво е самота!!!!когато сядате сами на коледната или новогодишната трапеза как се чувствате??????когато се разболеете и няма кой да ви даде чаша вода как се чувствате??????хей самотници отговорете ми!!!!

35

annybody

преди 5 години

Първо, понятие "двама самотници" не съществува - силогизъм.Второ, съвсем естествено е, след като си отгледал и изучил децата си, след като си им осигурил самостоятелно жилище, да живееш отделно от тях - никой не иска да търпи две-три поколения под един покрив.Дори когато единият остане сам, не иска да напусне дома си, камо ли пък да се натрапи на децата; предпочита да се справя сам, доколкото може, и да не иска нищо от никого. "Сам" невинаги означава "самотен".

34

Познавам хора, които

преди 5 години

от по няколко години са стабилни двойки, но не живеят заедно. Всеки си има жилище. Поне няколко от тези двойки планират съвместно бъдеще и деца, но след известно време. Не са бедни, за да се съберат заедно и да делят разноски. Все още изграждат себе си - учат, специализират и т.н.Не мога да разбера какъв е този бяс срещу хората, които не са започнали да се размножават още на 18 г., ангажирайки цялата рода да им помага? Отговорният, самостоятелен човек защо е вечно хулен и подозиран у нас?!

fallback