Снимка: Булфото
fallback

 Комитетът за световното природно наследство към ЮНЕСКО промени решението си за Национален парк "Пирин" по време на 42-то си заседание в Бахрейн.

На заседанието българската делегация, начело с вицепремиера Валери Симеонов, представи държавната позиция по темата, съобщи пресцентърът на Министерския съвет.

Първоначалният проект на ЮНЕСКО призоваваше да не се изпълнява решението на Министерския съвет (от декември 2017 г. за втори лифт в Банско – бел. ред.) и изискваше от България стратегическа екoлогична оценка на новия план за управление.  Според позицията на българската делегация това не се изисква от европейското и българското законодателство и би блокирало развитието на региона за десетилетия напред.

В съобщението се казва, че предложените от българска страна текстове са гласувани с пълен консенсус и така е потвърдено "устойчивото управление на обекта и перспективата за балансирано развитие на туризма в националния парк".

В рамките на три дни българската делегация е провела срещи с Международния съюз за защита на природата и делегациите на всички останали държави членки на Комитета, които са гласували единодушно редакцията.

Според приетото редактирано решение Комитетът отбелязва, че разширяването на ски инфраструктурата в Национален парк "Пирин" вече е позволено и изисква българската държава да се придържа стриктно към законовите процедури по приемането на инвестиционни предложения, така че да не се увреди стойността на обекта.

Вицепремиерът Валери Симеонов пък е декларирал, че ще има баланс между опазването на околната среда и развитието на туризма. Той е поканил представителите на Комитета да посетят Банско и Национален парк "Пирин".

В последните дни коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България" неколкократно информира, че в проекторешението на ЮНЕСКО се призовава българското правителство да не прилага промените от декември 2017 г. в сегашния план за управление на Национален парк Пирин, докато той не се подложи на екологична оценка. Природозащитниците за пореден път заявиха, че тези промени отварят за застрояване до 48% от територията на парка.

Още икономически и политически новини от България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

39

Савата

преди 5 години

Време беше ЮНЕСКО да спре да вярва на долните лъжи на псевдо еколозите. България има право да развива ски туризма в определената буферна зона в национален парк Пирин.

38

До 5

преди 5 години

"Страните, поискали промяна на текста за Пирин, са Азербайджан, Буркина Фасо, Куба, Босна и Херцеговина, Зимбабве, Китай, Танзания, Бразилия, Тунис, Кувейт и Ангола." Ненормалник - стига ЛЪЖИ!!!ВСИЧКИ ДЪРЖАВИ членки на ЮНЕСКО подкрепиха България - Франция, Великобритания, Дания, Съединени американски щати, Чехословакия, Бразилия, Египет, Норвегия, Канада, Китай, Ливан, Гърция, Нова Зеландия, Саудитска Арабия, Република Южна Африка, Австралия, Индия, Мексико, Доминиканска република, Турция.

37

До 20

преди 5 години

"Тия въшльовци юнеско не са фактор." Тия въшльовци от "зелената мафия" да тръгнат из цяла България и да разобличават всички, които изсичат горите. Но не, нали и те са от същата порода и се крепят и прикриват взаимно. Кресльовците от "зелената мафия" да изчезват от жълтите павета и да свършат някаква полезна работа за България. Да опазват горите и да ловят бракониерите, ако са наистина "зелени". Това им е работата.Аман от писъци и лозунги. Ще бъдете изритани завинаги, продажни милионери!!!

fallback