Снимка: архив, БулФото
fallback

40.6% от българите са склонни да платят определен процент от санирането на дома си сами. Това показват резултатите от проучване на "Екзакта рисърч груп" за политиките на Министерството на регионалното развитие и благоустройството сред 1500 българи в 98 населени места, съобщиха от Министерството.

Oще по темата

Голяма е и групата на тези, които не могат да посочат конкретна сума и смятат, че разходите за саниране не са по джоба им. Такива са 56,3% от участниците в проучването.

19,9% казват, че могат да финансират до 25 на сто от разходите, 9,9 на сто могат да заделят между 26 и 50%, а други 1,5 на сто - между 51 и 99 на сто. 8,9% са готови да поемат инвестицията изцяло, а 0,4 на сто - на база дела си в собствеността на блока.

В реално изражение - 13,5% от хората заявяват, че могат да заделят до 500 лв., 7,5 на сто - между 501 и 1000 лв., 8,3 на сто - между 1001 и 2000 лв., за изпълнение на мерки за енергийна ефективност в жилищата им.

Данните от анкетата показват още, че в многофамилните жилища за поддръжка на сградите се събират предимно минимални месечни вноски от собствениците. Такъв е вариантът при 35,3 на сто от участниците в изследването, като най-масовата месечна вноска е в размер на 5 лв. за член от домакинство.

Други 33,5 на сто казват, че при нужда от ремонти се събират допълнителни средства, а в сградите на 11,9% е създаден специален фонд за поддръжка на общите части.

По данни на МРРБ към 4 април 2018 г. по Националната програма за енергийна ефективност са въведени в експлоатация 1129 санирани сгради, а в процес на строителство са 439. Според действащите правила стойността на цялата инвестиция се поема от държавата.

Обмисля се обаче на следващ етап от програмата хората да участват във финансирането с определен процент предвид определения в законодателството ангажимент за собствениците да поддържат имуществото си в добро техническо състояние.

Вчера правителството прие доклад за изпълнението на програмата за саниране през 2017 г.

Данните от него показват, че през миналата година в експлоатация са въведени общо 49 699 жилища в 769 многофамилни жилищни сгради.

Предвижда се през 2018 г. да бъдат обновени още 51 010 жилища в общо 712 сгради, от което се очаква да се възползват 109 хил. души. Според данните последните одобрени за реновиране сгради се очаква да бъдат завършени в края на 2019 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Ееееех,

преди 6 години

Кога ще свършат балъците в тая държава? Явно беднотията е следствие на прос...то..тията.........Кога санирали- пеяли,кога плащали- плакали..

13

Анонимен

преди 6 години

Защо българите са най-пр'остата нация в света?Ами ето едно най-обикновенно "саниране" поставено като капан не могат да разкрият и да разберат,че ги обират с него!Милиарди крадат управляващите с него,дори едно качество не влагат,само КРАЖБА е основният замисъл!Но простата тиква българска не схваща и как да схване като за това се иска АКЪЛ...и както се казва в една поговорка, когато Бог раздавал акъл, българинът в този момент бил под моста, да се крие от работа, а Бог минал по моста и се разминали

12

Анонимен

преди 6 години

50 000 "санирани" жилища средно с по 2-*** българи прави общо 100 000. От 1 млрд. лева, изхарчени досега, на човек се падат по 10 000. Ако им ги бяха дали на ръка, щяха да стигнат на всяко семейство да си купи по едно ново жилище 62,5 кв.м. на груб строеж (в нет-а обявите на кв.м. са средно по 165 евро - 320 лв). Вариантите са два - или се краде като за последно, или парите се харчат по възможно най-малоумния начин. Прокуратура и опозиция - ни чули, ни видяли. За пенсии и отбрана пари няма.

fallback